Blog

Design Your Wedding / DYW ekologicznie  / FSC – co to właściwie znaczy
FSC - co to właściwie znaczy Design Your Wedding

FSC – co to właściwie znaczy

FSC – etykieta, którą należy ignorować czy może brać pod uwagę przy produkcji zaproszeń ślubnych, dodatków weselnych i innych wyrobów papeteryjnych? Dzisiaj postaram się, jak najbardziej prosto wyjaśnić o co w tym wszystkim chodzi. Przede wszystkim dlaczego ten mały niepozorny znaczek, jest tak istotny w działaniu naszej firmy.

Zakładając Design Your Wedding wiedziałam, że wszelkie wyroby papeteryjne MUSZĄ być ekologiczne. Nie chcąc być oskarżona o hipokryzję, stawałam na rzęsach, by nawet długopis, którym piszę w notesie był eko. Teraz z perspektywy czasu wiem, że to był błąd i znaczna przesada. Ostatecznie nie wszystko da się zastąpić zamiennikami. Weźmy pod uwagę, np. takie folijki, które chronią kartki przed dotykaniem na spotkaniach targowych. Teraz zapewne powiecie: „Jak to?! Najpierw nas zachęcasz do dotykania papeterii, a potem tego zabraniasz?”. Otóż nie. Kartki, które dotyka ogrom ludzi nie nadają się później do sprzedaży. Na papierze widoczne są zabrudzenia albo niechciane zagięcia. Niestety, póki co nie ma innych rozwiązań, więc folijki muszą zostać.


EDIT! Jak to mówią, kropla drąży skałę. Udało się nam znaleźć biodegradowalne foliówki i tym samym od listopada 2020 kartki od DYW pakowane są właśnie w takie recyklingowe folijki. Warto szukać, nie poddawać się i działać.


Co oznacza dla mnie ekologia w firmie? Ograniczenie zbędnego plastiku i w miarę możliwości zapewnienie, jak najlepszych rozwiązań. W tym celu długo szukałam dostawców papierów i drukarni, która będzie w stanie spełnić moje wymagania. Następnie skupiłam się na kartonowych pudełkach, a także wypełniaczu w postaci bibułki. Będąc tak przygotowana, wiedziałam, że mogę działać. Zatem o co chodzi w tym całym ekologicznym papierze? 

Certyfikat prawdę Ci powie

FSC jest międzynarodową organizacją, która łączy ludzi w celu znalezienia rozwiązań promujących odpowiedzialne zarządzanie lasami na świecie. W rezultacie schemat te łączy certyfikację kontroli pochodzenia produktu z gospodarką leśną.

Certyfikat FSC oznacza, że:

  •  ​​Las lub łańcuch dostaw drewna jest zarządzany w sposób odpowiedzialny;
  • Jest zgodny ze standardami środowiskowymi, społecznymi i ekonomicznymi. Obejmuje to zapewnienie poszanowania społeczności lokalnych, ochronę siedlisk zagrożonych gatunków roślin i zwierząt oraz zagwarantowanie pracownikom odpowiedniego wynagrodzenia.

Widząc logo FSC, np. na papierze mamy pewność, że producent wspiera rozwój odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Logo to jest rozpoznawane na całym świecie, a FSC podejmuje programy marketingowe i usługi informacyjne, które przyczyniają się do misji promowania odpowiedzialnego leśnictwa.

3 najważniejsze etykiety

Jeżeli szukasz najbardziej ekologicznego rozwiązania przy zakupie opakowań lub etykiet, radzę wybierać pomiędzy trzema najważniejszymi etykietami.

FSC® Recycled

Aby uzyskać tę etykietę, ważne jest, by produkt został wykonany z materiałów pochodzących z recyklingu. Materiały recyklingowe dzielimy na pokonsumenckie i prekonsumpcyjne. Ten pierwszy oznacza, że papier i materiały drzewne, zbierane są po użyciu przez konsumenta zakupionych produktów. Drugi obejmuje materiały, które można zebrać, zanim konsument kupi produkt końcowy. Mogą to być trociny, uszkodzone drewno, resztki drewna z produkcji lub odpady pozyskiwane z bawełny organicznej (tak tworzy się papier bawełniany).

W przypadku produktów z drewna, wymagane jest co najmniej 70% pozyskania z materiałów pokonsumpcyjnych. Nie ma takich samych wymagań w odniesieniu do produktów papierniczych, ale wszystkie produkty naturalnie muszą pochodzić z recyklingu przed lub pokonsumpcyjnego kontrolowanego przez FSC.

„Recykling papieru i produktów z drewna zapewnia dłuższy cykl życia drewna, a także minimalizuje ilość nadmiaru produktu marnowanego.”

FSC® 100%

Etykieta mówi nam, że 100% można znaleźć we wszystkich produktach pochodzących wyłącznie z lasów z certyfikatem. Jeżeli karton wykonany jest tylko częściowo z materiałów pochodzenia recyklingowego, nie może on być oznaczony powyższą etykietą.

Przechodząc do przykładu, powiedzmy, że w naszym posiadaniu jest kartonowe pudełko prezentowe, które składa się wyłącznie z drewna pochodzącego z certyfikowanych lasów. Ale czy aby na pewno? Nie, jeśli okno wykonane zostało z tworzywa sztucznego.

Liczba 100 oznacza pewność, że wszystkie materiały papierowe i drewniane w produkcie pochodzą z lasów z certyfikatem.

FSC® MIX

Etykieta z tą informacją, wskazuje, że produkt zawiera, co najmniej jeden z następujących trzech materiałów:

  • drewno z certyfikatem FSC®;
  • drewno kontrolowane;
  • materiały z recyklingu.

Mówiąc ściślej, co najmniej 70% drewnianych materiałów produktu musi pochodzić albo z lasów z certyfikatem FSC®, materiałów z recyklingu poużytkowego lub z połączenia tych dwóch. Pozostałe 30% musi pochodzić z drewna kontrolowanego, materiałów pochodzących z recyklingu przed konsumpcją lub z połączenia tych dwóch.

Drewno kontrolowane

Zatem jeszcze kilka słów o drewnie kontrolowanym. To takie drewno, które pochodzi z lasów, a jego ocenę wydano na podstawie niskiego ryzyka:

  • nielegalnego leśnictwa;
  • naruszenia praw obywatelskich;
  • oryginalnych wartości ochronnych zastąpionych przez nowe działania zarządcze;
  • zbioru na obszarach oczyszczonych na rzecz plantacji lub innych obszarów niezawierających lasu;
  • zbiorów na obszarach z drzewami zmodyfikowanymi genetycznie.

Przy czym dwa ostatnie typy etykiet FSC® 100% i FSC® Mix są również dostępne w wariantach „Małych i lokalnych producentów”, co oznacza, że ​​lasem zarządzają jego pierwotni ludzie, scharakteryzowani jako mniejszy obszar leśny, lub mający bardzo niski współczynnik zbiorów.

Papier przyjazny środowisku

Wraz ze wzrostem świadomości negatywnych skutków na nasze środowisko, jakie przynosi standardowa produkcja papieru, istnym zbawieniem jest papier ekologiczny. Dość łatwo zapomnieć o konsekwencjach środowiskowych w chwili kiedy nabywamy nowy, śliczny notes, drukujemy dokumenty albo zachwycamy się kolejnym – różowym czy też nie – planerem.

„Dzięki tradycyjnym metodom produkcji papieru wymagającym rozcierania świeżo ściętych drzew występują daleko idące skutki, które zbyt łatwo można zignorować, od utraty siedlisk zwierząt po uwolnienie gazów cieplarnianych i dwutlenku węgla do atmosfery ziemskiej.”

Papier ekologiczny dzielimy na ten z recyklingu i z certyfikatem FSC. Oba papiery opierają się na bardziej ekologicznych metodach produkcji.

Przetwarzanie papieru

Recykling jest jednym z najskuteczniejszych sposobów stworzenia papieru bez udziału drzew. Jak zatem powstaje? Jeżeli segregujecie śmieci to wiecie, że papier wędruje do osobnego pojemnika. I to właśnie z niego papier odpadowy przenoszony jest do dużych zakładów recyklingu, gdzie jest przetwarzany i dzielony na rodzaje. Najpierw papier należy „uprać” w celu usunięcia atramentu, zszywek, kleju lub innych zanieczyszczeń. Żeby do tego doprowadzić miesza się go z wodą w celu stworzenia zawiesiny.

Zawiesina stanowi podstawę wielu różnych produktów papierniczych. W zależności od rodzaju wytwarzanego papieru stosuje się różne dodatki – na przykład tektura i gazeta zawierają różne elementy. Po obróbce zawiesina jest przetwarzana w cienkie arkusze i pozostawiana do wyschnięcia, by po wyschnięciu papier makulaturowy można było pociąć i rozłożyć w celu ponownego użycia.

Produkt końcowy można przekształcić w wiele produktów i ponownie wykorzystać. Ciekawi w co? A na przykład w papier do drukarki, papier toaletowy, ręczniki papierowe, gazety, kartki okolicznościowe, zaproszenia czy kartony.

Wpływ papieru recyklingowego na środowisko

Istnieje kilka powodów, dla których ekologiczny papier z recyklingu jest lepszy dla środowiska.

Produkcja

Podczas procesu produkcji pierwotnego papieru, który jest papierem wytwarzanym bezpośrednio z drzew i nie zawiera materiału pochodzącego z recyklingu, zużywane jest znacznie więcej energii. Emisje uwalniane w wyniku ścinania i transportu drzew, a następnie produkcji papieru są znacznie wyższe niż w przypadku recyklingu zużytego papieru, uwalniając więcej dwutlenku węgla do atmosfery. Produkcja papieru pierwotnego wymaga również o wiele więcej wody – około 50% więcej niż produkcja papieru z recyklingu.

Ratowanie drzew

Według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska recykling jednej tony papieru pozwala zaoszczędzić od 15 do 17 drzew. Ma to daleko idące korzyści dla środowiska, ponieważ drzewa wytwarzają tlen i pomagają usuwać zanieczyszczenia z powietrza.

Składowisko odpadów

Wpływ składowisk na środowisko i ilość pozostawionego w nich miejsca stanowi powód do niepokoju. Biorąc pod uwagę fakt, że wszelkie odpady, których nie można poddać recyklingowi, trafiają tutaj, wpływ recyklingu na te strony może być ogromny. Szacuje się, że recykling jednej tony papieru może zaoszczędzić 3,3 metra sześciennego składowiska.

Papier makulaturowy vs papier z certyfikatem FSC

Decydując się na wybór produktów papierniczych tak naprawdę nie ma różnicy, który z tych papierów wybierzesz, ponieważ oba są przyjazne środowisku. Ba! Dobra wiadomość jest taka, że coraz więcej firm przykłada wagę – nie tylko, w zakładce „misja” na swojej stronie – do ekologicznych rozwiązań. Jeżeli nie masz pewności z jakiego papieru został wykonany Twój ulubiony planer – napisz do producenta. Większość firm jest przychylnych, na tego typu pytania.

Jedna z obserwatorek na Instagramie zadała pytanie, czy papier FSC można poddać recyklingowi. W skrócie tak. Za każdym razem, gdy używasz papieru, można go poddać recyklingowi. Często mówi się, że papier ma siedem cykli życia, co oznacza, że ​​może zostać poddany recyklingowi i ponownie użyty siedem razy, zanim włókna staną się zbyt krótkie, ale nie należy się tym martwić.

Design Your Wedding – prekursor papierów ekologicznych

Nie będę skromna jeśli napiszę, że jako JEDYNA firma na rynku ślubnym wprowadziliśmy na stałe do oferty papiery ekologiczne. Decydując się na otwarcie firmy z zaproszeniami ciężko się wyróżnić. Dlatego zamiast wymyślać różne bajki i wzniosłe ideały postawiłam na to, co bliskie memu sercu czyli papier ekologiczny.

Teraz mogę się pochwalić, że wszystkie papiery, z jakich korzystamy mają znaczek FSC – podkreślamy to na każdym spotkaniu z naszymi Parami Młodymi. Czy papier ekologiczny jest droższy? Niekoniecznie. Na cenę końcową produktu ma wpływ wiele czynników: od podstawowych w postaci kosztów działalności, po te stricte produkcyjne. Cena papieru często uzależniona jest od gramatury. Osobiście nie wyobrażam sobie zaproszeń drukowanych na papierze, którego gramatura jest niższa niż 260g/m2. Ale to już moje osobiste preferencje.

W obecnym wzorniku, który mamy znajduje się ponad 80 kolorów papieru (w tym aż 10 odcieni białego), tym samym obalamy mit, że papier ekologiczny to tylko taki, który jest kraftowy (brązowy/szary). A ponieważ lubię Was zaskakiwać to w naszych papierach znajdziecie też różne odpady organiczne, w tym pozostałości kukurydzy, owoców cytrusowych, winogron, kiwi, migdałów i innych.

Razem możemy więcej

Rocznie w Polsce odbywa się 180 tysięcy ślubów – nawet sobie nie wyobrażacie ile papieru zużywanych jest i wyrzucanych do kosza po uroczystości. O konsekwencjach środowiskowych tego zjawiska już pisałam Wam wyżej.

Na koniec wsadzę kij w mrowisko do powiedzenia „zaproszenia nie za miliony monet”. W budżet nikomu nosa nie wkładam, tak jak i do organizacji ślubów się nie wtrącam. Jeśli masz ochotę na zaproszenia wydać mniej niż 2,00 zł – w porządku, nie mi to oceniać. Ale decydując się na taką papeterię wybierz chociaż papier przyjazny środowisku i pamiętaj o segregowaniu śmieci.

Recykling papieru powinien być ważny dla nas wszystkich. Nieistotne jest to, czy wybierasz swoje wymarzone zaproszenia ślubne, korzystasz z papieru w biurze, czy po prostu wyrzucasz stare gazety. Wpływ recyklingu na środowisko odgrywa ważną rolę w pomaganiu naszej planecie w przetrwaniu i rozwoju.