Blog

Design Your Wedding / DYW od środka  / Jak powstają ilustracje cz. 2
ilustracje do kartek okolicznościowych _ design your wedding

Jak powstają ilustracje cz. 2

W Design Your Wedding często pokazujemy Wam efekt finalny naszej pracy. W rezultacie na stronie czy social media publikujemy zdjęcia gotowych już wzorów. Dzisiaj zdradzamy Wam tajemnicę i pokazujemy krok po kroku, jak powstają nasze ilustracje. Za przykład posłużą nam najnowsze kartki okolicznościowe.

Nie tak dawno temu na stories (jeśli nie śledzicie nas na Instagramie to gorąco zachęcam!) pokazywałam Wam, jak powstają ilustracje do naszych kartek, które już wkrótce pojawią się w sklepie (w chwili, w której piszę ten wpis już wiem, że karteczki jadą do mnie z drukarni i będą lada moment!). Odzew na wspomniane stories, jaki dostałam był niesamowity. Niektóre z Was przyznały, że praca od podstaw wcale nie jest tak łatwa, jakby się mogło wydawać. Dlatego uznałam, że warto się co nieco rozpisać i przybliżyć Wam na blogu, jak wygląda proces tworzenia.

Zanim jednak przejdę do meritum to szybciutko przypomnę o wywiadzie ze współpracującą z nami graficzką Magdaleną Polakowską. W wywiadzie tym znajdziecie m.in. odpowiedź na to, czy projektowania można się nauczyć.


CHCĘ PRZECZYTAĆ WYWIAD


ilustracje do kartek okolicznościowych design your wedding

Wszystko zaczyna się w głowie!

Dosłownie. Każdy projekt zaczyna się od pomysłu i – jak się często śmieję – moich wymysłów. Zanim cokolwiek powstanie musimy zastanowić się nad:

  • Sensem powstania ilustracji. Ilustracje czy grafiki zawsze tworzymy po „coś” zwłaszcza jeśli sprzedajemy swoje produkty. Mogą to być zarówno zaproszenia ślubne, kartki okolicznościowe, jak i tapety do pobrania z kalendarzem czy nowe ikonki do social media. Po 3 latach prowadzenia marki w social media mogę pochwalić się, że kolejne decyzje o tym, co pojawi się w sklepie podejmują… klienci. To właśnie moi obserwatorzy wysyłali jasny komunikat „brakuje nam kartek na inne okazje”. Dlatego wiedziałam, że muszę rozszerzyć ofertę o kartki urodzinowe i na zbliżający się chociażby Dzień Matki.

***

  • Docelowym klientem. Niezależnie od tego czy tworzymy produkty, które zamierzamy sprzedawać lub po prostu dawać za darmo (no prawie, zazwyczaj trzeba zapisać się na newsletter), musimy stworzyć wizję naszego klienta. I odpowiedzieć na pytanie czy nasz produkt będzie w jakimś stopniu dla niego przydatny lub rozwiąże jego problemy. Głównym motywatorem kartek Design Your Wedding jest grupa ludzi, która poszukuje estetycznych, ekologicznych i nieszablonowych kartek okolicznościowych.

***

  • Koncepcją. Dopiero teraz na scenę wkracza… pomysł. Inspiracje można znaleźć dosłownie wszędzie, zwłaszcza, że mamy pod ręką takie narzędzia, jak Instagram czy Pinterest. Z drugiej zaś strony dobrą radą często służą przyjaciele – wystarczy ich posłuchać.

Ze względu na panującą ostatnio modę urban jungle w mieszkaniach, a także zbliżające się urodziny mojej byłej wspólniczki, a wciąż przyjaciółki bezsprzecznie postanowiłam stworzyć kartki, których głównym motywem będą rośliny. Tym oto sposobem w głowie pojawiła się wizja Crazy Plant Lady i Monstery, których etapy tworzenia pokazuję poniżej.

Ilustrator spełni Twoje marzenia

Pewnie znacie to przysłowie, że inspiracje nigdy w 100% nie będą odzwierciedlać oczekiwań. Dlatego nie warto nastawiać się na fryzury ślubne z Pinteresta bo ostatecznie może wyjść różnie. Natomiast zupełnie inaczej ma się sprawa z ilustratorem, bo dobry ilustrator – ba! najlepszy – przeniesie Waszą wizję na papier. Mam to szczęście, że współpracuje z samymi świetnymi kobietami, a na tematyce roślin najlepiej zna się Renata Plachta i to właśnie do niej kierowałam wiadomość e-mail.

Mail jest swojego rodzaju moodboardem (tablicą inspiracji) – to w nim wyjaśniacie o co Wam chodzi i co chcecie osiągnąć. Od początku wiedziałam, że kartka musi zawierać wizerunek kobiety wśród pokaźnej rodzinki roślin. Do maila dołączyłam zdjęcia, które miały posłużyć za inspiracje, a także wspomniałam o roślinnych kontach na Instagramie, na których widać dokładnie, jakie najczęściej wybierane są rośliny do pomieszczeń. Tym oto sposobem w odpowiedzi zwrotnej otrzymałam próbne szkice, które możecie zobaczyć poniżej.

Ilustracje, a szkice koncepcyjne

szkice koncepcyjne design your wedding

Szkice koncepcyjne mają za zadanie ustalić kierunek działania i tego, co ma finalnie znaleźć się na kartce. To jest jedna z moich ulubionych części ale i najgorszych. Dlaczego najgorszych? Bo początkowo zawsze WSZYSTKO mi się podoba i nie jestem w stanie zdecydować. Na pierwszej ilustracji (po lewej) widzicie kobietę siedzącą na fotelu, podlewającą kwiaty i trzymającą w dłoni kubek z herbatą. Poniżej zaś ołówkiem rozpisane są nazwy roślin, które pojawią się na rysunku, a obok kolory dominujące na kartce. Ilustracje po prawej przedstawiają kobietę w dwóch różnych pozach: jedna czyta książkę, druga zaś buszuje po sieci.

Jeśli czytacie uważnie ten tekst, to zapewne zauważyliście, że moim głównym celem było pokazanie sylwetki kobiety, dlatego wybór był dość trudny. Ostatecznie postanowiłam trochę namieszać i zdecydowałam się na: kobietę z pierwszej ilustracji ALE z podkulonymi nogami z książką w ręku. Opcja z jednoczesnym podlewaniem roślinek bardzo mi się spodobała choć nie chciałam rezygnować z laptopa i herbaty. Jestem ciekawa Waszej opinii – z czego byście zrezygnowali, a co zostawili?

finalny szkic ilustracji design your wedding

Kolor ma znaczenie

Nakładanie koloru jest ostatnim krokiem przed skanem i obróbką cyfrową. Nie wiem, jak Was ale mnie wszelkie kolorowanie nieziemsko uspokaja, prawie tak samo, jak układanie puzzli. Co prawda, osobiście ilustracji się nie dotykam ale lubię oglądać tak zwany backstage. Na koniec wpisu umieściłam filmik nagrany przez Renatę podczas pracy. Jeśli chcecie się zrelaksować przez kilka sekund to zapraszam do jego oglądania!

Po nałożeniu koloru ilustrację należy zeskanować – uwaga, zwykły domowy skaner nie zawsze dobrze się spisuje. Zeskanowana ilustracja trafia do programu graficznego, gdzie odbywa się jej obróbka cyfrowa. Jeśli trzeba to sprawiamy, by kolory były bardziej wyraziste (ten punkt jest szczególnie ważny podczas druku). Następnie formatujemy ilustrację do odpowiedniego rozmiaru – w naszym przypadku jest to plik A5 składany do A6, dodajemy tekst „Happy Birthday to my favourite crazy plant lady” lub „Kochanej Mamie”, jak wygląda to w przypadku kartki z Monsterą. Na koniec dodajemy logotyp, stronę www oraz informację, kto jest autorem kartki oraz, że produkt został wykonany w Polsce. Przygotowany plik zapisujemy, jako PDF do wydruku.

kolor ma znaczenie design your wedding

Papier, papier i jeszcze raz papier

Ekologiczna firma ślubna musi dysponować swoją najdzielniejszą arią – eko papierami, które pochodzą ze zrównoważonego środowiska. Również i tym razem postanowiliśmy na papier premium, w dotyku przypominający bawełniany. Jest on zdecydowane najgrubszym papierem, na jakim drukujemy nasze kartki – jego gramatura wynosi aż 300g/m2. Papier pięknie przyjmuje kolor, jest elegancki i świetnie nadaje się na tego rodzaju wydruki.

Jak się prezentują kartki już po wydrukowaniu? Ten sekret jeszcze chwilę zatrzymam… wpis swój mały update będzie miał po sesji zdjęciowej, bo musicie wiedzieć, że zanim kartki trafią na stronę muszą najpierw pojawić się przed obiektywem aparatu. Lecz spokojna Wasza rozczochrana! Finalne zdjęcia pojawią się już w piątek

[edit] Poniżej możecie zobaczyć finalne efekty powstawania dwóch kartek okolicznościowych. Po kliknięciu na obrazek lub w lin przeniesiecie się bezpośrednio do strony zakupowej.

crazy plant lady final

Kliknij w link i przenieś się do produktu!

kochanej mamie final

Kliknij w link i przenieś się do produktu!

A teraz na koniec obiecany film z Monsterą. Enjoy!


 

***

fot. Renata Plachta