Blog

Design Your Wedding / Planowanie  / JAK ZORGANIZOWAĆ WESELE PLENEROWE
jak zorganizować wesele w plenerze

JAK ZORGANIZOWAĆ WESELE PLENEROWE

Jest coś magicznego i zdecydowanie zachwycającego w weselach plenerowych. Niemniej jednak zaplanowanie tak dużej imprezy bywa bardzo stresujące. Dlatego decyzja, którą podejmiecie nie może być pochopna, tylko dobrze przemyślana, tak by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. W przypadku wesela plenerowego należy wziąć pod uwagę aspekty, na które być może nie zwrócilibyście uwagi lub nie byłyby dla Was aż tak istotne, jak przy wyborze sali weselnej. Pogoda, oświetlenie, wybór namiotu, dekoracje, menu i wiele, wiele innych może przyprawić Was o mały zawrót głowy. Ale spokojnie! Team Design Your Wedding przychodzi z pomocą i udziela kilku wskazówek.

Jak zorganizować wesele plenerowe? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w dzisiejszym wpisie.

***

1. Wybierz odpowiednią lokalizację.

Jest wiele wspaniałych sal weselnych lecz nic tak nie pobudza kreatywności i nie buduje niepowtarzalnego klimatu, jak wesela plenerowe. Duża przestrzeń, bliskość przyrody, zachwycające widoki, to wszystko sprawia, że z rozrzewnieniem wspominać będziecie ten dzień. Pamiętajcie jednak, że tak samo jak terminy u najlepszego fotografa, tak i malownicze miejsca szybko się rozchodzą, dlatego zaraz po wybraniu daty Waszego ślubu, powinniście zarezerwować lokalizację.

Im bliżej wesela – tym mniejszy wybór. A szkoda… Po co decydować się na plan B, skoro z powodzeniem można realizować plan A?

Typy przyjęć w plenerze:
  • Dom weselny z ogrodem

Jeśli szukacie wygodnej opcji to ten wybór będzie dla Was najlepszy z kilku powodów: nie musicie martwić się wynajmem i rozstawieniem namiotu, wyposażeniem, a także technicznymi aspektami takimi jak chociażby podłączenie do prądu. Bliskość domu weselnego ma także inne zalety – lokal zapewnia zaplecze gastronomiczne, obsługę oraz toalety. A jeżeli zaskoczy Was pogoda, zawsze możecie przenieść przyjęcie do budynku. Musicie jednak liczyć się z wyższym kosztem niż w przypadku wynajęcia samej sali.

  • Oranżeria

Zdecydowany faworyt minimalistycznych wesel plenerowych. Prezentuje się wspaniale i tak. To miejsce jest prawdziwe. W tym przypadku powiedzenie „mniej znaczy więcej” nabiera prawdziwego znaczenia, a to za sprawą magii jaka się wytwarza. Decydując się na wybór oranżerii warto dopytać się o dodatkowe koszty związane, np. z usługami alkoholowymi, zakwaterowaniem, czy cateringiem.

  • Plener poza lokalem

Najdroższa i najbardziej pracochłonna opcja, dlatego zachęcamy do skorzystania z pomocy profesjonalisty. Konsultant ślubny zajmie się pozwoleniami (dotyczącymi terenu), zorganizowaniem odpowiedniego namiotu, a przede wszystkim – logistyką całego wydarzenia. Musicie pamiętać, że czas na zaplanowanie wesela plenerowego poza lokalem znacznie się wydłuży. Tutaj nie ma miejsca na błędy i pomyłki – nie tylko organizacyjne ale i logistyczne. Trzeba wszystko dokładnie przemyśleć i zastanowić się, jak zaradzić każdemu problemowi. Ale uwierzcie nam – warto włożyć ten ogromny wysiłek, ponieważ efekty są niesamowite.

  • Przydomowy ogród

Decydujecie się na luźną i rodzinną atmosferę? W oranżerii nie czulibyście się komfortowo, a pieniądze wydane na salę bankietową wolicie zaoszczędzić udając się chociażby w wymarzoną podróż poślubną? Na pomoc przychodzi duży dom i oczywiście… ogród.

Ale warto pamiętać o tym, by: teren, na którym postawicie namiot był równy (przede wszystkim chodzi o podłogę – nie może ulec deformacji), a dojście do kuchni lub namiotu cateringowego było swobodne (usprawni to obsługę wesela). Jeśli Wasz ogród jest wystarczająco duży warto pokusić się o stworzenie parkietu tanecznego (nie zrujnujecie tym samym swojego trawnika), a skoro o tańcach mowa to nie może zabraknąć muzyki. Nie macie miejsca na orkiestrę? Dj będzie doskonałym rozwiązaniem. Namiot, który wybierzecie musi być w odpowiednim rozmiarze i kształcie, tak by pomieścił wszystkich gości i bufet. Nie interesuje Was namiot? Okey ale i tak musicie wziąć pod uwagę odpowiednie zadaszenie.

Organizacja wesela w przydomowym ogrodzie ma też swoje minusy. Znalazłyśmy dwa: nocleg i hałas. Niektórzy goście zapewne będą bawili się do białego rana, inni chcieliby wcześniej wymknąć się z imprezy, a jeszcze inni – zwłaszcza rodzice małych dzieci – będą poszukiwać zacisznego miejsca, by położyć swoje szkraby. Dlatego zawczasu warto pomyśleć o noclegu dla swoich gości. Za to hałas może przeszkadzać sąsiadom – uprzedźcie ich o swoich planach i z góry przeproście – powinni wykazać się zrozumieniem.

  • Stodoła

Miłośników natury, folkloru, boho i eko zapewne nie musimy długo namawiać. Wesela w stylu rustykalnym stają się bardzo popularne i nie ma czemu się dziwić. Takie miejsca wprawiają w zachwyt i pokazują, że wszystko jest takie, jakie być powinno.

jak zorganizować wesele plenerowe

2. Wybierz odpowiedni namiot

Namioty dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach. Firma, z której usług będziecie korzystać z pewnością doradzi Wam odpowiedni wybór pasujący do Waszej ogólnej wizji wesela. Namiot musi być wodoszczelny, posiadać klimatyzację – która przyjemnie ochłodzi gości latem, a także ogrzeje zimą –  będzie składał się z parkietu, a nawet i paneli ściennych (nakładanych w celu ochrony przed wiatrem lub deszczem). Pamiętaj, by nie polegać tylko na swoim namiocie. Nawet najlepsze nie wytrzymują silnych wiatrów czy opadów deszczu dlatego warto mieć w zanadrzu plan B, który pozwoli przenieść przyjęcie do sali bankietowej tudzież restauracji. Firmy zajmujące się profesjonalnym wynajmem namiotów wyposażają je także w stoły, krzesła bankietowe, zastawę, oświetlenie, podwieszane sufity, a nawet i transparentne ściany – upewnijcie się co otrzymujecie w pakiecie – im mniej extra wydatków, tym lepiej.

3. Nie zapomnij o dekoracjach

Z namiotem jest, jak z projektem sukni ślubnej: z zapałem zabierasz się do poszukiwań inspiracji, następnie konsultujesz się ze swoją krawcową, w podskokach biegniesz zobaczyć szkic projektu i nie możesz doczekać się pierwszej przymiarki, która często jest… rozczarowaniem. I nie dlatego, że wszystko jest nie tak jak powinno tylko dlatego, że od samego początku żyjesz efektem końcowym, na który niestety ale trzeba poczekać – spokojnie, nikt nie dostarczy Ci sukni ze szpilkami na wierzchu.

W takim razie skąd to porównanie do namiotu? Proces jest całkiem zbliżony – też w pierwszej kolejności poszukujesz inspiracji, kontaktujesz się z odpowiednią firmą, następnie otrzymujesz wizualizację 3D. Radość Cię rozpiera, a potem widzisz namiot świeżo po montażu i wpadasz w histerię. Niepotrzebnie. Pamiętaj, by zawczasu zadbać o odpowiednie dekoracje, ponieważ to własnie one nadają charakteru całej uroczystości.

Idealnie sprawdzą się pastelowe kolory, naturalne kwiaty, świeczniki, latarenki, lampy, girlandy. Dekoracje w głównej mierze zależą od motywu przewodniego wesela. Styl rustykalny będzie różnił się od romantycznego, a romantyczny od klasycznej elegancji. Możecie nawet pokusić się o stworzenie dodatkowego kącika relaksacyjnego ze stolikami kawowymi, kanapami, poduszkami. Najmłodszych uczestników wesela z pewnością ucieszy fakt posiadania swojego własnego miejsca do zabawy –  warto pomyśleć o skorzystaniu z usług wyszkolonych animatorów.

4. Zadbaj o oświetlenie

By zapewnić odpowiedni nastrój zaopatrz się w latarnie papierowe, punktowe oświetlenie czy żyrandole. Pamiętaj by odpowiednio oświetlić drogę prowadzącą do toalet, a także udekoruj latarenkami ścieżki, chodniki lub powieś światełka na drzewach – to wszystko doda niesamowitego uroku późnym wieczorem. Przed przystąpieniem do oświetlenia namiotu zadbaj o wizytę elektryka, który sprawdzi przestrzeń, przekaże zalecenia o konieczności wynajęcia dodatkowego generatora lub odpowiednio zabezpieczy oświetlenie.

5. Stwórz menu

Wesele plenerowe ma jeszcze jedną zaletę – swobodę w kreowaniu menu. Tutaj nie ma ograniczeń, każda kuchnia jest dozwolona, nawet najlepsze przysmaki prosto z grilla. Niezależnie od tego, jakie jedzenie wybierzecie, musicie pamiętać o zapasie zimnej wody, orzeźwiających napojach bezalkoholowych, a także tych butelkowanych. Taki arsenał przyda się podczas upałów. Koniecznie przed weselem spotkajcie się z firmą cateringową i upewnijcie się, że oferta którą przedstawiają na swojej stronie internetowej odpowiada rzeczywistym wymaganiom. Doświadczenie w obsłudze wesel plenerowych jest równie ważne. Najczęściej w cenę wliczona jest obsługa kelnerska, obsługa kuchni i grilla, zaplecze kuchenne oraz zastawa. Nie zapomnijcie o zapewnieniu łatwego dostępu do przyłącza wodnego oraz doprowadzenia do prądu.

jak zorganizować wesele plenerowe

***

Wesele plenerowe nie należy do najtańszych, a także najłatwiejszych do zorganizowania. Dlatego tak ważna jest pomoc specjalisty oraz duże pokłady cierpliwości. Istotny jest również czas potrzebny na przygotowania.

Jedno jest pewne: warto!

***

by N.

Fotografie / źródło: Pinterest.com