Blog

Design Your Wedding / Lifestyle  / KRÓLEWSKI ŚLUB, JAK Z BAJKI
Królewski ślub I Design Your wedding

KRÓLEWSKI ŚLUB, JAK Z BAJKI

Stało się. Ślub, którym żył cały świat odbył się w sobotę, 19 maja i wzbudził tyle samo zachwytów, co kontrowersji. Amerykańska aktorka –Meghan Markle – znana m.in. z serialu „Suits” emitowanego w stacji USA Network, poślubiła brytyjskiego księcia, szóstego w kolejności do tronu –Harrego. Szczęśliwi i bardzo zakochani nowożeńcy, od teraz tytułowani będą jako Książę i Księżna Sussex. 

***

Zaproszenia ślubne zgodnie z królewską tradycją trwającą od 1985 roku, wykonano przez Barnard&Westwood. Firmę, której początki datuje się na 1921 rok. Do ich produkcji użyto papieru pochodzącego z Anglii, a także amerykańskiego atramentu. Każde zaproszenie zostało wydrukowane w kolorze złotym i czarnym, a następnie wypolerowane, by uwydatnić blask i złocenie wokół krawędzi.  

Zaproszenia ślubne _ BernardWestwood I Design Your Wedding _ królewski ślub

fot. Kensington Palace


Lottie Small, wydrukowała wszystkie zaproszenia w procesie znanym jako tłoczenie matryc, na maszynie z lat trzydziestych, którą pieszczotliwie nazywała Maude.

Zaproszenia ślubne_v2_ BernardWestwood I Design Your Wedding _ królewski ślub

fot. Kensington Palace


Na tydzień przed uroczystością zaślubin królowa Elżbieta II podpisała dokument, w którym oficjalnie wyraziła zgodę na ślub Księcia Harrego z Meghan. Ślub odbył się w kaplicy św. Jerzego w Windosr Castle o godz. 12:00 czasu brytyjskiego. Wśród zaproszonych gości byli zarówno członkowie rodziny królewskiej, jak i celebryci, w tym m.in. Książę Karol z księżną Kornwalii Camillą, Doria Ragland (matka Meghan Markle), książę William z księżną Cambridge Kate oraz dziećmi (stanowiącymi orszak Panny Młodej), Carey Mulligan i Marcus MumfordPriyanka ChopraSerena Williams i Alexis OhanianAmal i George Clooney, Victoria i David Beckham, James Blunt i Sofia WellesleyOprah Winfrey, a także Patrick J Adams z Troian Bellisario, Rick Hoffman, Gina Torres, Gabriel Macht i Sarah Rafferty – serialowi koledzy aktorki.  

Królewski ślub I Design Your Wedding _goście_v1

fot. Harper’s Bazaar

Królewski ślub I Design Your Wedding _goście_v2

fot. Harper’s Bazaar

Królewski ślub I Design Your Wedding _goście_v3

fot. Harper’s Bazaar

Królewski ślub I Design Your Wedding _goście_v4

fot. Harper’s Bazaar I Hello Magazine I US Magazine


Nie obyło się bez polskich akcentów! Tort weselny upiekła cukierniczka o polskich korzeniach – Claire Ptak, właścicielka cukierni „Violet Cakes” w Londynie. Tort zawierał syrop zrobiony w rezydencji Królowej w Sandrigham z drzewek czarnego bzu, a także lekki biszkopt. Nadzienie zostało wykonane z cytrynowego twarożku Amalfi i kremu z czarnego bzu. Ciasto zdobił szwajcarski krem bezowy i 150 świeżych kwiatów, głównie brytyjskich, w tym piwonie i róże, pochodzące z ogrodów i parku Crown Estate i Windsor Park. Do wykonania tortu zużyto 200 limonek, 500 jaj, 20 kg masła, 20 kg cukru i 10 butelek syropu z kwiatu dzikiego bzu. 

Tort weselny_ Kensington Palace I Design Your Wedding I królewski ślub_v1

fot. Kensington Palace I Violet Cakes

Tort weselny_ Kensington Palace I Design Your Wedding I królewski ślub_v2

fot. Kensington Palace I Violet Cakes


Za muzykę – zawierającą wiele znanych hymnów i utworów chóralnych – odpowiedzialny był dyrektor muzyczny kaplicy św. Jerzego, James Vivian. Ukłon w stronę Panny Młodej stanowił występ chóru gospel „The Kingdom Choir” pod kierownictwem Karen Gibson, który wykonał utwór Bena E Kinga „Stand By Me”, a także „Amen/The Little Light of Mine” Etty James. Podczas ceremonii wystąpiła także walijska sopranistka Elin Manahan Thomas w towarzystwie orkiestry pod batutą Christophera Warrena-Greena oraz 19-letni Sheku Kanneh-Mason – zdobywca nagrody BBC Young Musician of the Year w 2016 roku. Wraz z orkiestrą złożoną z instrumentalistów z BBC National Orchestra of Wales, English Chamber Orchestra i Philharmonia, zagrał trzy piosenki podczas podpisywania rejestru ślubnego pod koniec ceremonii. Nie zabrakło Eltona Johna, który wystąpił podczas przyjęcia weselnego Księcia i Księżnej Sussex. 

Na uwagę zasługuje również bardzo żywiołowe i emocjonalne kazanie, które wygłosił amerykański biskup Michael Curry z Kościoła episkopalnego w Chicago.

video by BBC

video by France 24

video by CBC News

 


Zanim rozpoczęła się oficjalna uroczystość głośno komentowano brak obecności ojca Meghan ze względu na problemy zdrowotne. Początkowo aktorka miała sama udać się do ołtarza, jednakże ostatecznie miejsce ojca zajął książę Karol. W drodze do kaplicy św. Jerzego Meghan Markle towarzyszyła jej matka Doria Ranglad. Jako pierwsi do kościoła przybyli pieszo książę Harry z będącym jego świadkiem księciem Williamem. Następnie pojawiła się Doria Ranglad w projekcie marki Oscar de la Renta. Suknia i płaszcz były projektu Fernando Garcii i Laury Kim – dyrektorów kreatywnych marki. Buty zaprojektował Edgardo Osorio z Aquazurra, kapelusz natomiast zaprojektował słynny modysta Stephen Jones. Po przybyciu Kate Middleton z dziećmi – księżniczką Charlotte i księciem Georgemksięcia Karola oraz królowej Elżbiety II z mężem Filipem, mogliśmy zobaczyć wchodzącą po schodach kaplicy Meghan Markle. 

Meghan Markle I Design Your Wedding _ suknia v1

fot. Time

Meghan MArkle suknia ślubna I Design Your Wedding v2

fot. Time

Meghan Markle suknia ślubna I Design Your Wedding v3

fot. POPSUGAR


Suknia Panny Młodej została zaprojektowana przez Clare Waight Keller dyrektor kreatywną francuskiego domu mody Givenchy. W oficjalnym oświadczeniu Kensington Palace możemy przeczytać, że Meghan zdecydowała się na brytyjską projektantkę, ze względu na „ponadczasową i elegancką estetykę”. Suknia miała za zadanie podkreślać sylwetkę Meghan Markle. Panna młoda, ściśle współpracująca z Clare Waight Keller, zdecydowała się na delikatny dekolt w łódkę i rękawy ¾. Całość została wykonana z potrójnej, jedwabnej organzy. Kreację dopełniał 5-metrowy welon, wykonany z jedwabnego tiulu, ozdobiony 53 odmianami ręcznie haftowanych kwiatów symbolizujących Brytyjską Wspólnotę Narodową. Głowę panny młodej zdobiła diamentowa tiara pochodząca z kolekcji królowej Marii z 1932 roku. Kolczyki oraz bransoletka pochodziła od Cartiera, natomiast buty – podobnie jak suknię – zaprojektowała Clare Waight Keller. Za klasyczne upięcie odpowiedzialny był stylista fryzur Serge Normant. Delikatny makijaż wykonał Daniel Martin.  

suknia ślubna Meghan Markle I Design Your Wedding_v3

fot. Kensington Palace

suknia ślubna Meghan Markle I Design Your Wedding_v3

fot. Kensington Palace

suknia ślubna Meghan Markle I Design Youir Wedding

fot. Kensington Palace

suknia slubna Meghan Markle I Design Your Wedding

fot. Evening Standard

Meghan Markle z matką

fot. Getty Images


Najbardziej uroczym momentem było przybycie dziecięcego orszaku towarzyszącego pannie młodej w drodze do ołtarza. Książę George i księżniczka Charlotte pełnili rolę drużby i druhenki Państwa Młodych. W orszaku pojawili się także chrześniacy księcia Harrego – Florence van CutsemZalie Warren i Jasper Dyer i Meghan – Remi i Rylan LittIvy, Brian, John Mulroney. 

video by abc News


Po złożeniu przysięgi małżeńskiej Książę i Księżna Sussex pocałowali się po raz pierwszy, jako mąż i żona przed kaplicą św. Jerzego, by następnie udać się na trwającą 25 minut przejażdżkę karocą do zamku Windsor.  Świadkami ceremonii zaślubin było 600 gości, natomiast w uroczystej kolacji wydanej przez księcia Walii Karola miało uczestniczyć 200 zaproszonych osób.  

Pocałunek Meghan Markle z Księciem Harrym I Design Your Wedding

fot. Kensington Palace

video by Time

video by abc News


Na przyjęcie weselne Meghan Markle założyła suknię projektu Stelli McCartney. Ze względu na mniej oficjalną część wesela, księżna zdecydowała się na odkryte ramiona. Suknia została wykonana z jedwabnej krepy, a całość dopełniały szpilki marki Aquazurra. Pięknie wyglądająca para – Harry miał na sobie czarny garnitur, białą koszulę i muchę – udała się na przyjęcie weselne metalicznym Jaguarem E-Type Concept Zero z 1968 roku.  

Megan Markle Stella McCartney I Design Your Wedding

fot. Harper’s Bazaar

Meghan Markle Stella McCartney I Design Your Wedding

fot. Harper’s Bazaar

video by ITV News


Royal Wedding I Design Your Wedding

fot. Alexi Lubomirski, Kensington Palace

Royal Wedding I Design Your Wedding

fot. Alexi Lubomirski, Kensington Palace

Royal Wedding I Design Your Wedding

fot. Alexi Lubomirski, Kensington Palace


Wszystkiego najlepszego!

***

by N.

Fotografie / źródło: materiały prasowe