Blog

Design Your Wedding / Rozmowy  / Ślub humanistyczny: Wszystko, co musisz wiedzieć

Ślub humanistyczny: Wszystko, co musisz wiedzieć

Ślub humanistyczny jest jedną z form zawarcia małżeństwa, która zastępuje ceremonię religijną i prowadzona jest przez mistrza ceremonii. I choć nie ma podstawy prawnej to jest coraz bardziej popularny wśród par, które chcą nadać swojej uroczystości indywidualny wymiar. O tym czym jest ślub humanistyczny i jak przebiega ceremonia dowiecie się z wywiadu przeprowadzonego z Joanną Humerczyk.

Pierwszy raz styczność ze ślubem humanistycznym miałam podczas targów ślubnych organizowanych bodajże w 2017 roku, więc stosunkowo niedawno. To podczas nich, około południa została zaprezentowana przykładowa ceremonia. Wytrwale wyczekiwałam końca, choć przyznam się, że nie do końca rozumiałam, o co tak naprawdę chodzi. Temat porzuciłam i przez pewien czas do niego nie wracałam. Aż jedna z Par Młodych przesłała do mnie zapytanie czy znam firmę, która taką ceremonię mogłaby dla nich poprowadzić. Oprócz standardowego researchu zdecydowałam się na ponowne przyjrzenie się ślubom humanistycznym i zachwyciłam się ideą!

***

Tak oto mamy rok 2021 i znowu, jak bumerang wróciło do nas pytanie: “Wraz z narzeczonym planujemy ślub plenerowy. Wesele będzie o tyle nietypowe, że decydujemy się na ślub humanistyczny. Jak zawrzeć taką informację w zaproszeniu? Nie chcemy żeby rodzina niepotrzebnie zraziła się do uroczystości”.

Kilka miesięcy temu rozmawiałam z Joanną Humerczyk i Szymonem Wieczorkiem, którzy zajmują się organizacją ślubów humanistycznych i tworzą markę Ślub Humanistyczny Joanna Humerczyk. Uznałam, że nowy rok stanie się wspaniałym momentem, by zaprezentować kolejny mini wywiad na blogu. Tym razem poruszając wdzięczny temat, jakim są ślub humanistyczne. Wymysł? Nowa moda? A może ceremonia równa uroczystościom kościelnym lub cywilnym?

Ślub humanistyczny_ Wszystko, co musisz wiedzieć _ Design Your Wedding

fot. Nina & Darek

Ślub humanistyczny w pigułce

Design Your Wedding: Zaczniemy przyjemnie i niezobowiązująco, a mianowicie gdybyś miała określić w kilku słowach czym jest ślub humanistyczny, to odpowiedziałabyś, że…?

Joanna Humerczyk: Ślub humanistyczny to osobista, symboliczna i niereligijna forma zawarcia małżeństwa. Jest alternatywą dla ślubu cywilnego i kościelnego. Jest to świetne rozwiązanie dla Par niewierzących, które nie chcą brać ślubu kościelnego. A z drugiej strony, forma ślubu cywilnego jest dla nich niewystarczająca.

DYW: Jak powstał pomysł na propagowanie takiej formy zawarcia związku małżeńskiego w Polsce? W kraju, w którym zdecydowanie dominują śluby kościelne, choć ostatnie statystyki GUS bywają nieco brutalne.

JH: Od zawsze byłam buntowniczką, szukałam alternatywnych rozwiązań, chciałam wpływać także na swoje otoczenie. Gdy po raz pierwszy przeczytałam o ślubach humanistycznych, które odbywają się od wielu lat chociażby w Szkocji, czy Irlandii – poczułam, że to jest coś, czym chcę zająć się w Polsce. Miałam to szczęście, że już na początku drogi zaufało mi kilka Par, dla których prowadziłam swoje pierwsze śluby – a było to już 8 lat temu!

„Z biegiem czasu, coraz więcej Par Młodych zaczęło decydować się na tę formę ceremonii. Mam nadzieję, że w przyszłości staną się one jeszcze bardziej popularne.”

Ślub humanistyczny_ Wszystko, co musisz wiedzieć _ Design Your Wedding (2)

fot. Nina & Darek

Ślub humanistyczny vs urzędnik państwowy

DYW: Zalet tego typu uroczystości można by wymieniać w nieskończoność ale widzę jedną wadę: śluby humanistyczne nie posiadają skutków prawnych, przez co stają się bardziej umowną formą ślubu aniżeli w pełni zalegalizowaną. To z kolei prowadzi nas do pytania, zadanego notabene przez jedną z naszych czytelniczek. Po co organizować ślub humanistyczny skoro można skorzystać z usług urzędnika państwowego?

JH: W naszym odczuciu, sam akt ślubu to nie tylko podpisanie dokumentów, ale przede wszystkim to ważna chwila, w której deklarujemy przed sobą nawzajem, że chcemy spędzić ze sobą całe życie.

„Bez miłości i zaangażowania obydwu osób, podpis w urzędzie nie sprawi, że te konkretne osoby pokochają się i będą razem szły przez życie.”

Ślub humanistyczny organizuje się po najczęściej wtedy, gdy czujemy potrzebę osobistego i uczuciowego przeżywania tej jednej z najważniejszych chwil w życiu.

Oczywiście, ważnym jest, aby formalnie zawrzeć związek małżeński, dlatego nasze Pary najczęściej decydują się na zaproszenie Gości na ślub humanistyczny, a sami w innym terminie, idą do urzędu stanu cywilnego tylko ze świadkami i dopełniają formalności.

zaproszenia ślubne Greenery Design Your Wedding

Zamów swoje wymarzone zaproszenia ślubne

DYW: A co by było gdyby… Załóżmy taki scenariusz: para marzy o ślubie humanistycznym przy jednoczesnym założeniu, że miałby go poprowadzić ktoś z bliskiej rodziny lub przyjaciół. Potrzebne są specjalne uprawnienia, kursy? Gdzie ich szukać?

JH: W związku z tym, że śluby humanistyczne w Polsce są symboliczne, nie trzeba posiadać dodatkowych uprawnień do poprowadzenia ceremonii. Należy jednak pamiętać, że dzień ślubu nierzadko jest stresujący, trzeba opanować wiele sytuacji na raz. Mistrz Ceremonii powinien być opanowany, mieć doświadczenie w organizowaniu imprez, przemawianiu przed publicznością, mieć dobrą dykcję.

To są ważne elementy już podczas samej ceremonii. Natomiast przed nią, należy jeszcze wykonać ogromną część pracy – przygotować scenariusz ślubu. Zaplanować jego przebieg, napisać teksty, przemyśleć, jak wszystko będzie najsprawniej przebiegać. Czasem zgłaszają się do nas Pary, które początkowo chciały poprosić przyjaciela o poprowadzenie ślubu, jednak w trakcie przygotowań stwierdziły, że jednak potrzebują kogoś z doświadczeniem.

Jak przebiega ślub humanistyczny

DYW: Czas na najprzyjemniejsze pytanie! Jak przebiega uroczystość? Czy znacząco różni się od tych przeprowadzanych w kościele lub w urzędzie stanu cywilnego?

JH: Przede wszystkim – ślub humanistyczny, jak żaden inny, jest niezwykle osobisty. Tutaj nie ma mowy o tym, aby Celebrant czytał imiona Pary z dowodu osobistego.

„Treść scenariusza ceremonii jest przygotowywana indywidualnie, kilka miesięcy przed ślubem, a Para Młoda ma możliwość wpływu na każdy element uroczystości.”

Oczywiście, pojawiają się takie elementy jak:

  • przysięga małżeńska (może być osobista lub mieć bardziej formalny charakter),
  • wymiana obrączek, czy też podpisanie pamiątkowego dokumentu.

Opowiadamy także historię miłości Pary Młodej, mówimy o ich zainteresowaniach i planach na przyszłość. Zdarza się, że ktoś z rodziny lub przyjaciół chce powiedzieć kilka słów od siebie lub przeczytać wybrany utwór literacki. Wszystko zależy od tego, jakie są potrzeby Pary Młodej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy może mieć taki gotowy scenariusz w głowie, więc to po naszej stronie jest przygotowanie go i nanoszenie sugestii Pary.

Ślub humanistyczny_ Wszystko, co musisz wiedzieć _ Design Your Wedding (4)

fot. Nina & Darek

Formalności

DYW: Czy śluby humanistyczne wiążą się z formalnościami? Nowożeńcy podpisują konkretne dokumenty?

JH: Jeżeli Para Młoda ma taką potrzebę, może podpisać pamiątkowy akt ślubu humanistycznego, który dla niej przygotowujemy. Jest on wtedy pamiątką tej ceremonii. Może on zostać podpisany tylko przez Parę lub też dodatkowo świadków, a czasem swoje podpisy składają również dzieci Pary Młodej.

Idea ślubu humanistycznego

DYW: Załóżmy, że do kościoła mi nie po drodze, z państwem mam relacje raczej chłodne, a ślub mimo wszystko chcę wziąć. Jednakże rodzina zarzuca mi, że skoro nie interesuje mnie żadna z powyższych opcji, to zamiast robić “błazenadę”, lepiej jest powiedzieć sobie przysięgę podczas rocznicy związku. Jak wytłumaczyć gościom, że idea ślubu humanistycznego jest na równi z innymi formami zawarcia związku małżeńskiego? Myślę, że największe kontrowersje wzbudza właśnie brak legalizacji takiej formy małżeństwa. 

JH: Ślub i wesele, choć są organizowane przez Parę Młodą i to oni są w tym dniu najważniejsi, lubią mieć swoich rodzinnych ekspertów. Rodzina doradza w temacie menu, kolorystyki, kwiatów, sukni ślubnej… bez względu na to, czy Para tego oczekuje, czy też nie. Dlatego po pierwsze, nie ma co się dziwić, że potrafią krytycznie wypowiedzieć się na temat ślubu humanistycznego.

„Po drugie, nierzadko już stwierdzenie, że nie będzie ślubu kościelnego, wywołuje niemałą burzę w rodzinnym gronie!”

Dlatego nie ma co się zrażać, bo to jest naturalna reakcja człowieka na to, co nieznane – lęk i niepewność. Zachęcam Pary, aby na początku spokojnie wyjaśnić, dlaczego wybrali taką formę ślubu. Dlaczego nie chcą ślubu kościelnego, a dalej – że zależy im na pełniejszej i emocjonalnej ceremonii i stąd wybór ślubu humanistycznego. Warto od razu wspomnieć, że formalności związane ze ślubem cywilnym też mają w planach – to od razu troszkę uspokaja. 🙂

zaproszenia ślubne vowbook Design Your Wedding

fot. @our.vows

Jeśli i Ty chcesz mieć spersonalizowaną książeczkę z przysięgą małżeńską – napisz do nas!

Decyzja o ślubie humanistycznym

JH: Zawsze, ale to zawsze jest tak, że nawet najwięksi przeciwnicy nieco miękną w trakcie ceremonii, gdy słyszą tyle osobistych rzeczy na temat Pary Młodej, która jest dla nich bliska. W końcu tych dwoje ludzi, to ich dzieci, rodzeństwo, najbliższa rodzina, przyjaciele.

„Wtedy najczęściej Goście uświadamiają sobie, że decyzja o ślubie humanistycznym była przemyślana, a Para włożyła wiele serca w przygotowanie ceremonii. I gwarantuję Wam, że po ślubie nie będzie nikogo, kto nazwie tę formę „błazenadą”!”

A ponad wszystko – to Para decyduje się na ślub i to do nich powinno należeć ostatnie słowo. Wiem, że bywa to niełatwe. Zawsze można wykorzystać argument ostateczny: „nie chcecie, abyśmy byli szczęśliwi w tym najważniejszym dla nas dniu?” 😉

Najczęstsze pytania

DYW: Z jakim najczęstszym pytaniem zwracają się do Was Pary Młode?

JH: Na początku, najczęściej Pary pytały nas, czym właściwie jest ślub humanistyczny. Teraz, częściej są już po lekturze wywiadów z nami, zapoznaniu się z filmami i stroną internetową – i pytają, czy mamy wolny termin. Ogromnie nas to cieszy, że nastąpiła taka zmiana.

Jednak oczywiście, pojawia się kilkanaście takich zagadnień, na które odpowiadamy dość często, dlatego postanowiliśmy nagrać Q&A o ślubach humanistycznych, gdzie znalazły się odpowiedzi na te najczęściej zadawane pytania:

Wzruszające historie

DYW: Przeprowadziliście zapewne setki ceremonii i tyle samo widzieliście wzruszeń. Czy jest historia, która szczególnie zapadła Wam w pamięć?

JH: Faktycznie, tych historii mamy już setki. I myślę, że z każdą sytuacją coś nas wiąże. Zapadają mi w pamięć ceremonie Par, które zachowują w dniu ślubu swój „pazur”, jak na przykład Marysia i Krzysiek. Na ślub wybrali rockowe klasyki,  na przykład Wild Things, The Troggs. Telegramy zbierali do futerału od gitary, tata grał na harmonijce w trakcie ceremonii. Nadal uśmiecham się, gdy o tym pomyślę!

Uwielbiam też śluby polsko-szkockie i polsko-irlandzkie. Nasze kultury świetnie ze sobą współgrają. Polacy szybko uczą się luzu od zagranicznych Gości i nie ma mowy tutaj o żadnych barierach, szczególnie językowych. Ceremonie w ogrodach pałaców, pełne elegancji, są zazwyczaj niezwykle wzruszające, emanują spokojem i ciepłem. Naprawdę, w każdej ceremonii znajdę coś wyjątkowego! A to dzięki Parom, które decydują się na naszą formę ślubu.

„Organizacja tego wydarzenia z nimi jest niezwykle ciekawą podróżą. Bez względu na to, który to już raz wyruszamy w drogę.”