Blog

Design Your Wedding / Planowanie  / STOŁY OKRĄGŁE VS STOŁY PROSTOKĄTNE

STOŁY OKRĄGŁE VS STOŁY PROSTOKĄTNE

Niezależnie od tego czy jesteś entuzjastką planowania czy na samo wspomnienie słowa “plan” zaczyna boleć Cię głowa, jedno jest pewne: musicie podjąć decyzję, jaki rodzaj stołów Was interesuje. Okrągłe czy prostokątne? Wszak od tego zależy, jak posadzicie swoich gości, a to (jak wiemy) jest prawdziwą sztuką (klik). Aby zapobiec podjęciu nietrafionej decyzji przygotowaliśmy krótkie “za” i “przeciw”.

Zanim zdecydujecie jaki rodzaj stołów wybrać na uroczystość, ważne jest by na początku sprawdzić możliwości sali: jej wielkość i układ, ponieważ w głównej mierze to od niej zależy czy rozwiązanie, jakie Was interesuje jest w ogóle możliwe.

stoły okrągłe czy prostokątne na wesele

Za co kochamy stoły okrągłe
 • Nowoczesność. Stoły okrągłe są zdecydowanym i niekwestionowanym trendem, który przybył do nas z zachodu i całkowicie skradł nasze serca.
 • Towarzyskość. Okrągłe stoły mieszczą od 8 do 10 osób, dzięki czemu goście mają możliwość swobodnej rozmowy z sąsiadami, co sprzyja integracji.
 • Fleksyjność. Przydzielanie miejsc jest zdecydowanie prostsze, zwłaszcza że sami ustalacie wielkość stołów, dopasowanych do różnych grup.
 • Przestrzeń. Goście mają ułatwiony dostęp do swoich miejsc.
Co nas zniechęca:
 • Koszt. Ze względu na ilość nakrycia i mnogość dekoracji, możecie lekko nadszarpnąć budżet.
 • Przestrzeń. Okrągłe stoły zajmują więcej przestrzeni niż prostokątne, więc wybierając ten rodzaj, pamiętajcie o swobodnym przejściu chociażby na parkiet.
 • Styl. Współczesny i minimalistyczny look bardziej współgra z prostymi, drewnianymi stołami. Natomiast elegancki, romantyczny lub kwiatowy pięknie komponuje się z okazałymi okrągłymi stołami.

stoły okrągłe czy prostokątne na wesele stoły okrągłe czy prostokątne na wesele

stoły okrągłe czy prostokątne na wesele

Za co kochamy stoły prostokątne:
 • Klasykę gatunku. Prostokątne stoły od dawna stanowią podstawę dekoracji weselnej.
 • Różnorodne style. Rustykalny? Vintage? Boho? Pełna dowolność!
 • Przestrzeń. Prostokątny układ jest prostszy i pomieści więcej osób.
 • Koszt. Mniejsza ilość stołów do nakrycia oznacza mniejszą ilość zużytych obrusów i dekoracji.
Co nas zniechęca:
 • Ograniczony ruch. Prostokątne stoły nie pozostawiają dużo przestrzeni, przez co goście muszą przeciskać się pomiędzy swoimi sąsiadami. To sprawia, że taki układ idealnie nadaje się na mniejsze, kameralne przyjęcia, podczas których goście czują się swobodnie.
 • Prostokątny układ oznacza precyzyjne rozmieszczenie gości. Problemy zaczynają się w momencie kiedy brakuje 1 osoby bądź ktoś odwołuje swoje przybycie w ostatniej chwili. Wtedy to Wasze staranne wyliczenia legną w gruzach. Jednym ze sposobów uniknięcia powyższej sytuacji jest pozostawienie przestrzeni u szczytu stołu, którą w razie ostateczności można wykorzystać.

stoły okrągłe czy prostokątne na wesele

stoły okrągłe czy prostokątne na wesele

stoły okrągłe czy prostokątne na wesele

Stoły okrągłe czy stoły prostokątne? Odpowiedź nie jest prosta. Wszystko zależy od stylu, jaki preferujecie. Jeśli zależy Wam na eleganckim przyjęciu, podczas którego chcielibyście wyeksponować kwiaty, dekoracje, dodatki ślubne – wybierzcie stoły okrągłe. Jeśli planujecie kameralne przyjęcie w minimalistycznym, rustykalnym bądź tradycyjnym wydaniu – stoły prostokątne będą doskonałym wyborem. Niezdecydowanym radzimy (w miarę możliwości) spróbować zrobić mały mix.

A Wam? Jaki układ skradł serce?

Fotografie / źródło:  Pinterest.com