Blog

Design Your Wedding / DYW od środka  / Techniki druku zaproszeń ślubnych [słownik pojęć]
Techniki druku zaproszeń ślubnych [słownik pojęć]

Techniki druku zaproszeń ślubnych [słownik pojęć]

Techniki druku wbrew pozorom nie są tak straszne, jak się początkowo wydają, choć zdecydowanie nie ułatwiają wyboru. Decydując się na zaproszenia ślubne możecie skorzystać z druku cyfrowego, ale i też z uszlachetnień, takich jak hot-stamping czy letterpress. Nic Wam to nie mówi? Spokojnie! Zaraz wszystko wyjaśnimy. 

Gdyby świat zaproszeń nie był tak skomplikowany to zapewne wybór tych odpowiednich ograniczyłby się do raptem kilku sekund. W czym tu wybierać? Wzór, jak wzór, papier w sumie niezbyt nas interesuje… grunt żeby goście wiedzieli kiedy i gdzie przyjechać! Macie w tym dużo racji, dlatego tak powszechny i szybki jest wydruk cyfrowy. A co jeżeli chcecie postawić na zaproszenia, które zdecydowanie kuszą swoją oryginalnością i wcale nie są kolejnym świstkiem papieru? Wtedy na salony wkraczają techniki druku.

Chociaż ich zakres wydaje się być nieograniczony, to wyróżniamy aż 4 liderów, a będą to letterpress, hot-stamping, wydruk laserowy i wspomniany już cyfrowy. Czym się charakteryzują i jakie są między nimi różnice postaramy się opisać poniżej. Ważna informacja dla Ciebie jest taka, że decydując się na konkretną technikę wydruku musisz wziąć pod uwagę nie tylko walory estetyczne. Bowiem istotny jest tutaj też papier, ograniczenia projektowe oraz… budżet.

DRUK CYFROWY

Zaczniemy od tego co powszechne, nieskomplikowane i szybkie. Druk cyfrowy tworzy „płaski” obraz na kartce papieru i może obejmować wydruk offsetowy najczęściej stosowany do dużych nakładów. Ze względu na niski koszt konfiguracji to właśnie ta technika, w przeciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci stała się najbardziej powszechną. Druk cyfrowy z łatwością osiągnięcie na swoich zwykłych, domowych drukarkach lub tych udających profesjonalne. Niech Was jednak to nie zwiedzie, ponieważ efekty końcowe będą zdecydowanie dużo gorsze. Jak zawsze polecam oddać się w ręce profesjonalistów.

ZAPROSZENIA NA ŚLUB DESIGN YOUR WEDDING

Techniki druku zaproszeń ślubnych – DRUK CYFROWY // Zaproszenia na ślub Jesienne Listki

WYDRUK W DOMU CZY W DRUKARNI

Po pierwsze drukarka domowa/pseudo profesjonalna nie przyjmuje papierów grubszych niż 200g/m2. Ponadto wydruki są często wyblakłe i rozmazane. Kolor przy każdej zmianie tonera będzie inny od pierwotnego i nigdy nie pozbędziecie się zabrudzeń na krawędziach. Jednym słowem kiła i mogiła. Profesjonalne drukarki tzw. kombajny oferują wydruki wysokiej jakości, nie wspominając już o dostępnych kolorach.

I tak oto jeśli malujesz obrazy lub kaligrafujesz i chcesz swoje dzieło powielić, to wydruk cyfrowy będzie wręcz idealny. To właśnie ta technika jest u nas najczęściej wykorzystywana. Najpierw powstają ilustracje, które następnie skanujemy, poddajemy obróbce graficznej i wysyłamy do zadruku cyfrowego. Efekt końcowy jest oczywiście perfekcyjny dlatego, by oszczędzić sobie i Wam nerwów, nie podejmujemy się wydruków „w domu”.

JAK ODBYWA SIĘ WYDRUK

Druk cyfrowy odbywa się przy pomocy drukarki laserowej, która wykorzystuje tysiące małych kropeczek do tworzenia liter i wzorów na papierze. Projekty wysłane do drukarki za pomocą dokumentu PDF wyglądają, jak żywe odbitki!

ILE TO KOSZTUJE

Jest to najlepsza opcja dla narzeczonych z ograniczonym budżetem. Druk cyfrowy zdecydowanie należy do najtańszej opcji, w dodatku z najszybszym czasem realizacji, a ponadto nie wymaga pośredników. Zwykle takie wydruki wykonuje się na cieńszym papierze – może to być zarówno gramatura 90g/m2, jak i 350g/m2. Druk cyfrowy ma to do siebie, że możesz dowolnie szaleć z kolorami, gdyż tak naprawdę wszystko jesteś w stanie przelać na papier w przeciwieństwie do techniki letterpress ale o tym za chwilę.

Zalety druku cyfrowego

  • elastyczność pod względem liczby kolorów;
  • tańszy koszt produkcji;
  • szybka realizacja – jeśli zostawiacie zaproszenia na ostatnią chwilę, to opcja ekspress nie jest żadnym problemem.

Minusy druku cyfrowego

  • brak tekstury – w druku cyfrowym nie masz co liczyć na wypukłe litery;
  • ograniczenia pod względem grubości papieru, aczkolwiek z tą opcją sobie doskonale radzimy, gdyż efekt premium możesz uzyskać już przy papierze o gramaturze 300g/m2. Papiery te są droższe (wynika to z grubości), natomiast skupiają się na włóknach bawełnianych czy bambusowych. Niewiele firm jest w stanie drukować na takich papierach dlatego warto najpierw zapoznać się z ofertą i poprosić o przedstawienie próbnika.

Zaproszenia ślubne „Cytrynki”

Druk cyfrowy pięknie nadaje się do tworzenia wyjątkowych zaproszeń ślubnych. Możecie osiągnąć wiele za naprawdę niezbyt wygórowaną cenę.

HOT STAMPING

Inaczej mówiąc: tłoczenie przy użyciu folii, np. złotej. Jest to zdecydowanie unikalny proces, który wykorzystuje metaliczne kolory i tworzy niewielkie uwypuklenie na papierze. Wybór koloru folii macie wręcz nieograniczony, począwszy od powszechnej złotej, a skończywszy na białej, srebrnej, miedzianej, różowej itd. By wykonać zaproszenia ślubne za pomocą hot stampingu wymagany jest wysokiej jakości gruby papier, który „wytrzyma” tłoczenie. Jeśli chcesz zaimponować swoim kontrahentom lub gościom to wydruk wizytówek albo zaproszeń ślubnych tą metodą będzie wręcz konieczny. Tłoczenie folią wydaje się być dość ekstrawagancką metodą drukowania, ale jeśli połączysz to ze współczesnym wzornictwem, to otrzymasz zaproszenia godne zapamiętania.

Techniki druku zaproszeń ślubnych – HOT STAMPING // Delikatne, zaproszenia ślubne Rose Gold

JAK ODBYWA SIĘ WYDRUK

Na naszym profilu na Instagramie pokazywałam krok po kroku, jak odbywa się takie tłoczenie. Specjalnie z myślą o Was, udałam się za Warszawę do Pana Jana, którego firma specjalizuje się w tłoczeniach typu hot stamping. Proces wydruku jest dość skomplikowany, gdyż zanim zaczniemy złocić musimy:

  • Wykonać projekt. Na tym etapie ustalamy z Parą Młodą i grafikiem szczegóły, przygotowujemy wizualizację, umieszczamy treść i szykujemy projekt do druku. Wizualizacja ważna jest także dla firmy wykonującej tłoczenie gdyż firma ta musi dokładnie wiedzieć, jak finalnie mają wyglądać zaproszenia.
  • Wykonać druk cyfrowy niezłoconych elementów. Projekt gotowy, papier wybrany – najczęściej polecamy gładki papier o gramaturze 350g/2, pokryty dodatkowo satyną, przez co finalnie papier w dodatku jest niesamowicie delikatny i osiągamy efekt soft touch.

Małe wtrącenie odnośnie zadruku niezłoconych elementów. Tak naprawdę tworząc jednokartkowe zaproszenie musicie stworzyć dwa projekty. Jeden będzie dotyczył wydruku cyfrowego, drugi zaś potrzebny będzie do stworzenia matryc na potrzeby wykonania hot stampingu. Wyobraźcie sobie, że Wasze zaproszenie obejmuje tekst oraz gwiazdki ulokowane po lewej i prawej stronie papieru. Gwiazdki koniecznie muszą być złote. Oznacza to dla nas, że najpierw na docelowym papierze drukujemy sam tekst. Z kolei drugą stronę z gwiazdkami koniecznie przygotowanymi w 100% w czerni (bez koloru) wysyłamy, jako dokument PDF do firmy wykonującej matryce.

ALE TO NIE WSZYSTKO

  • Matryca to taka blaszka z wypukłymi elementami, które mają być złocone, czytaj z gwiazdkami. Pamiętajcie, że im więcej elementów do złocenia tym więcej matryc trzeba będzie wykonać. Koszt zrobienia jednej z nich oscyluje wokół 200-250 zł netto więc można powiedzieć, że jest to dość droga opcja.
  • Wydruk cyfrowy gotowy, matryce przygotowane w takim razie wszystko wysyłamy do Pana Jana, który wykonuje nam finalne tłoczenie złotą folią. W tym celu wykorzystywane są stare maszyny.

Druk na folii wykorzystuje ciepło choć jest to druk „suchy”, ponieważ cały proces nie wymaga użycia atramentu. Na maszynę należy nałożyć folię, ustawić odpowiednią temperaturę i siłę nacisku, a także odpowiednio ułożyć kartkę papieru względem przymocowanej matrycy, tak by złoto odbijało się równomiernie i w przeznaczonym do tego miejscu. Dodam, że każdą pojedynczą kartkę papieru trzeba konfigurować RĘCZNIE. Naprawdę zachęcam Was do wejścia na nasz Instagram gdzie dokładnie, przy pomocy filmików pokazujemy cały proces.

ILE TO KOSZTUJE

Chociaż niezwykle pracochłonne i efektowne złocenie wygląda drogo, to jest tylko nieznacznie droższe niż letterpress. Decydując się na tłoczenie złotą folią musisz wziąć pod uwagę papier z nieco cięższego gatunku. Nie zmienia to jednak faktu, że efekt końcowy jest wart grzechu niezależnie od tego czy decydujesz się na zaproszenia ślubne, wizytówki czy inne elementy.

Zalety złocenia

  • ta konkretna metoda jest niezwykle efektowna, dlatego jest równie popularna przy projektach wizytówek;
  • dzięki zastosowanym foliom zaproszenia mają błyszczące wykończenia, które przyciągają wzrok;
  • tłoczenie folią nadaje także luksusowy charakter zwłaszcza jeśli połączymy złotą folię z pięknym, białym, bawełnianym papierem.

Minusy złocenia

  • czas – tu nie masz co liczyć na szybkość realizacji. Wydruk metodą hot stamping to proces więc trzeba się uzbroić w cierpliwość;
  • budżet – musisz przygotować się na zdecydowanie wyższe ceny (nawet o 150%) aniżeli w przypadku druku cyfrowego.

Na koniec jeszcze chciałabym dodać, że nie bez powodu decydujemy się na zlecanie złoceń firmie zewnętrznej. Jak i w przypadku druku cyfrowego, tak i przy hot stamping istnieje droga na skróty. Natomiast zapewniam Was, że decydując się na jakąkolwiek maszynę do SAMODZIELNYCH tłoczeń za 200 parę złotych NIGDY nie osiągnięcie pożądanego efektu końcowego.

Folia będzie się ścierać w rękach, ponadto będziecie mieć problem z dwustronnym zadrukiem. Poświęcicie swój czas i nerwy, a i tak będziecie daleko od efektu wow, dlatego tak ważna w Design Your Wedding jest jakość. Stawiamy na świetnej jakości materiały i najlepszych usługodawców, tak by móc osiągnąć rewelacyjny efekt końcowy.

Napisz do nas w celu ustalenia wyceny.

LETTERPRESS

Letterpress jest najstarszą tradycyjną techniką drukarską sięgającą XV wieku. Jednak w przeciągu ostatnich kilku lat szybko przejęła nowoczesny rynek i stała się opcją drukowania wysokiej jakości materiałów piśmienniczych. Przesuwając dłonią po papierze poczujesz tłoczenia pod powierzchnią i to jest efekt, dla którego możesz poświęcić wiele banknotów. Metoda ta wykorzystuje bardzo grube papiery od 750g/m2 z prostego powodu: tylko te będą w stanie wytrzymać proces drukowania.

Techniki druku zaproszeń ślubnych – LETTERPRESS // fot. Sesame letterpress

JAK ODBYWA SIĘ WYDRUK

Druk letterpress, tak jak i hot stamping wykorzystują maszyny ruchome. Wzór jest odtwarzany na podniesionych płytach drukarskich, które są następnie tuszowane i stemplowane na papierze. Sama maszyna przypomina maszynę do pisania ze względu na z góry ustalone style oraz wykorzystywane czcionki. Ponieważ atrament wykorzystywany do letterpress jest cienki, to na niektórych elementach może wyglądać szaro lub matowo.

ILE TO KOSZTUJE

Generalnie letterpress utożsamiany jest z luksusem, gdyż zasadniczo tworzysz swój własny, unikalny wzór na płycie polimerowej. Zaproszenia ślubne wykonane w tej technice najlepiej współgrają z nietypowym papierem o charakterystycznej fakturze. Najlepiej sprawdzą się papiery z włóknami bawełnianymi, gdyż precyzyjne wzory i linie nie będą dobrze odciśnięte na cieńszym papierze. Technika ta zdecydowanie pozostawi trwałe wrażenie nie tylko estetyczne ale i w portfelu ze względu na swoją bardzo wysoką cenę. Pojedyncze zaproszenie może kosztować nawet i 20 zł!

Zalety letterpress

  • Ponadczasowość. Zaproszenia ślubne wykonane w tej technice cieszą się ostatnio sporą popularnością. Pomimo, że wykonane są w starym stylu to zdecydowanie nie są staromodne;
  • Historia, tradycja i jakość. Letterpress sam w sobie jest sztuką i wymaga bardzo wysokiego poziomu umiejętności.

Minusy letterpress

  • Ograniczenie kolorystyczne. Konkretna metoda drukowania pozwala na użycie tylko jednego koloru na raz. Więcej kolorów oznacza większe koszty. Technika letterpress idealna jest do klasycznych, minimalistycznych wzorów dlatego lepiej nie przedobrzyć. Przy zastosowaniu tej techniki druku zależy nam na stworzeniu czystego i klasycznego projektu, więc wybranie tylko jednego lub dwóch kolorów często daje lepsze wyniki.

Techniki druku zaproszeń ślubnych – LETTERPRESS // fot. Sesame letterpress

DRUK LASEROWY

Zaproszenia ślubne wycinane za pomocą lasera, to trend za którym krótko mówiąc nie przepadam. Choć muszę przyznać, że niektóre dodatki weselne prezentują się zacnie. Technika ta polega na tym, że zamiast tuszu, jako głównego elementu projektu, wycinamy za pomocą lasera skomplikowane motywy. Ta zaawansowana technologicznie umiejętność może być również zastosowana do innych materiałów, np. drewna.

Techniki druku zaproszeń ślubnych – LETTERPRESS // fot. mipadrino

JAK ODBYWA SIĘ WYDRUK

Od razu muszę zaznaczyć, że nie jest to temat do łatwej pracy rodem DIY. Aby wykonać porządne wydruki należy zaopatrzyć się w maszyny, które nie tylko tną papier ale i mogą grawerować logo lub inne elementy, np. na szkle czy w drewnie.

ILE TO KOSZTUJE

Koszt uzależniony jest od projektu – im bardziej szczegółowy tym więcej czasu za sobą pociąga, co z kolei mocno przekłada się na budżet. Najbardziej niezwykłe laserowo wycinane zaproszenia ślubne są jednocześnie najbardziej szczegółowymi, dlatego nie jest to zbytnio opłacalna opcja. Tutaj idziemy na jakość nie ilość.

Zalety druku laserowego

  • Jakość. Laser ma to do siebie, że nadaje się do odtworzenia nawet najbardziej skomplikowanych projektów z maksymalną precyzją, czyli coś czego nigdy nie osiągnie się zwykłym ploterem tnącym;
  • Precyzja nie do odtworzenia przy pozostałych metodach drukowania.

Minusy druku laserowego

  • Koszt. Tego typu zaproszenia ze względu na wysoki budżet będą odpowiednie na mniejsze uroczystości. Musisz także uważać na papier wykorzystywany do tej techniki druku, gdyż źle dobrany pali się i rozdziera pod wpływem ciepła lasera.
  • Czas. Realizacja jest dość powolna ze względu na czas potrzebny na utworzenie cięcia, który niesie za sobą wiele prób i błędów.

Techniki druku zaproszeń ślubnych [słownik pojęć]

Techniki druku zaproszeń ślubnych – LETTERPRESS // fot. mipadrino