Blog

Design Your Wedding / Bez kategorii  / Wesela 2021 a koronawirus
Wesela 2021, a koronawirus

Wesela 2021 a koronawirus

Od dłuższego czasu wśród Młodych Par i branży ślubnej krąży jedno pytanie: co stanie się z weselami? Choć rok 2020 nie był dla nas wszystkich łaskawy, to wesela 2021 będą szły w jednym kierunku. Ekstrawagancja zostanie zastąpiona intymnymi, bardziej spersonalizowanymi uroczystościami.

Koronawirus, czy też nie, jedno jest pewne: śluby były, są i będą. Ludzie wciąż się zakochują i składają sobie przysięgi. Miłość zawsze przetrwa, a przekładanie uroczystości wcale nie jest najgorszym, możliwym scenariuszem. Oczywiście wymaga to więcej planowania i stresu, jednakże tak czy inaczej sakramentalne TAK zostanie wypowiedziane. Jednak to, jak będą wyglądały wesela 2021 oraz te późniejsze, a także z jakimi zmianami przyjdzie nam (w tym branży ślubnej) się zmierzyć pozostaje pod znakiem zapytania, choć już są pewne przesłania.

Wesela 2021, a koronawirus _ Design Your Wedding (1)

Bezpieczeństwo to podstawa

Sezon 2021/22 to przede wszystkim skupienie się na zdrowiu i bezpieczeństwu. Maski i rękawiczki – nie tylko u obsługi – staną się standardowym rozwiązaniem, podobnie jak stacje do dezynfekcji rąk oraz środki odkażające. Wielkie uroczystości, organizowane z pompą mogą ustąpić tym mniejszym, minimalistycznym. Być może zmieni się w niektórych regionach tradycja i zamiast trzydniowych wesel, z niekończącym się alkoholem królować będą ostatnio dwa najpopularniejsze słowa obok tak, a mianowicie dystans społeczny. Czego jeszcze można się spodziewać?

Uroczystość zaślubin online

Pamiętacie transmisje na żywo podczas wiosennych uroczystości? Są przewidywania, że taka praktyka wejdzie na stałe, zwłaszcza, że wykorzystując popularne media społecznościowe, takie jak Facebook, czy Instagram, umożliwiamy zagranicznym gościom (lub tym, którzy nie mogą się pojawić) obejrzenie transmisji. Jest to łatwy i tani sposób, dostępny dla odbiorców na całym świecie. Być może nawet filmowcy i fotografowie poszerzą swój wachlarz usług właśnie o transmisje. Swoją drogą takie wirtualne rozwiązanie będzie odpowiednie dla tych par, które planują zawrzeć związek małżeński w konkretnym terminie, a dopiero później świętować.

Kameralne uroczystości

Eksperci prognozują, że nadchodzące wesela 2021 będą kameralne. Z resztą doskonale widać to po zapytaniach o zaproszenia ślubne, które do nas kierujecie. Co raz częściej wykorzystujecie minimalne nakłady. Takie rozwiązanie jest dużym plusem, ponieważ Pary Młode nie muszą iść na kompromisy. Im większe wesele, tym większe koszty, a przy kameralnych uroczystościach można postawić na jakość. Również lista gości będzie skrupulatnie opracowywana, a także dostąpi znaczących cięć, bowiem kwarantanna uświadomiła wielu ludziom, jak ważne są więzi z osobami, które najbardziej ceną w swoim życiu. Znajomi rodziców, niewidziana od 20 lat ciocia, czy daleka krewna – będą musieli ustąpić tym, z którymi mamy kontakt na co dzień. Tym samym powstaną skromne przyjęcia weselne, które już mogliśmy zauważyć, w roku 2019/2020.

Koniec z bufetem?

Prawdopodobnie pożegnamy się z bufetem i słodkimi stołami, na rzecz dań przynoszonych na talerzu bezpośrednio do stolika. Jestem ciekawa, jak ten temat się rozwinie, ponieważ uwielbiam rozwiązanie z bufetem. Nieraz byłam na weselach, gdzie kelnerzy przynosili dwa pierwsze dania ciepłe oraz deser, bezpośrednio do każdego gościa, by następnie do końca uroczystości królowała samoobsługa.

Wesela 2021 – jeden ślub wiele przyjęć

Ta prognoza, akurat osobiście bardzo mi się podoba i uważam, że możemy brać przykład z Justina i Hailey Bieberów (haha). Wiele par organizuje lub planuje organizować wieloczęściowe wesela. Najczęściej oznacza to, że mamy 3 uroczystości i zanim pojawi się fala oburzenia, że jak to, że koszty, że organizacja itd. od razu powiem, że uroczystości te bardziej mają formę umowną.

Dla przykładu:

  1. Uroczystość zawarcia związku małżeńskiego może odbyć się w kościele lub urzędzie stanu cywilnego w obecności rodziców, rodzeństwa, dziadków i świadków. Całość zostałaby transmitowana na żywo. Po uroczystości nowożeńcy wyprawiają uroczysty obiad. Super? Super.
  2. Uroczystość zawarcia związku małżeńskiego mniej formalna (tzn. nie posiadająca podstawy prawnej) może zostać zorganizowana dla bliskich znajomych i przyjaciół. Wynajmujecie super miejsce w waszej okolicy i firmę, która przeprowadzi ślub humanistyczny. Następnie przy dobrej muzyce, jedzeniu, a nawet ognisku (!) bawicie się do białego rana. Super? Super.
  3. Uroczystość nieformalna w formie przyjęcia lub obiadu zostaje przeprowadzona dla rodziny. Ślub już macie za sobą, a każdy dostał link do transmisji. Pozostaje Wam smaczny obiad, muzyka, rozmowy, śmiechy, a nawet tańce. Super? No pewnie!

Oczywiście nie każdemu pomysł ten musi się podobać, choć powiem Wam, że dla mnie jest on super rozwiązaniem. I dużo tańszym, aniżeli feta na 300 osób. Zaoszczędzone pieniądze zaś możecie wykorzystać na podróż poślubną do ciekawego miejsca.

Różne stylizacje

Mniejsze spotkania, nie oznaczają, że ludzie nagle zaczną przychodzić w dżinsach albo zwykłych T-shirtach. Wciąż suknia i garnitur Pary Młodej oraz ogólny wygląd przyjęcia weselnego będą centralnym punktem uroczystości. Jednakże są przewidywania, że Panny Młode bardziej niż do tej pory będą skupiać się na odzwierciedleniu ich gustów i osobowości, za pomocą strojów. Tym samym kierować się będą, ku stylizacjom, które podkreślą ich naturalne piękno.

Ze względu na panujące obostrzenia eksperci wychodzą z założenia, że również i zakupy sukni ślubnej będą ewoluować. Wymogi dystansu społecznego, mogą prowadzić do rzadszych wizyt w salonach, przez co Panny Młode najprawdopodobniej zmniejszą do minimum ilość odwiedzanych sklepów.

Nawiązując do poprzedniego punktu jestem ciekawa, jak jest u Was z sukniami. Czy planujecie wizytę u projektanta, wolicie spotkanie z krawcową, a może stawiacie na sieciówki? Trzy różne uroczystości nie muszą oznaczać, trzech różnych sukien po 10 tysięcy złotych. Bardziej chodzi o ideę skupienia się na sobie. Do USC można wybrać biały kombinezon, a na przyjęcie wśród znajomych sukienkę, która pozwoli na swobodne ruchy i trampki. Z kolei na obiad z rodziną, np. dopasowaną suknię. Możliwości jest sporo i ponowne – wszystko zależy od Waszych preferencji.

A może czeka nas powrót do szalonych lat 20-tych? 

Podczas, gdy my skupiamy się na kameralnych, skromnych i zdecydowanie innych niż do tej pory uroczystościach, rzeczywistość może pokazać nam coś zgoła innego. Ludzie – stęsknieni za zabawą i tym, co było „kiedyś”, mogą powrócić do szalonych zabaw na 300 osób, rodem z lat dwudziestych.

Wesela 2021 a koronawirus

Tak, czy inaczej wesela będą koncentrować się na rodzinie i przyjaźniach. Osobiście jestem za tym, by zniknęła wszelka presja społeczna, na temat tego, jak mają wyglądać wesela. Jestem za tym, by kierować się swoim sercem. Nigdy, przenigdy nie powinno się zawierać związku małżeńskiego z konieczności lub bo tak wypada. Jeżeli nie macie ochoty zapraszać tłumu, nieznanych Wam ludzi – nie róbcie tego. Jeśli macie ochotę na skromne przyjęcie – idźcie w to. W końcu to jest Wasz wyjątkowy dzień.

Jesteś z nami na Instagramie? Jeśli nie – wpadaj na nasz profil. Znajdziesz tam wiele zdjęć i poznasz tajniki z naszego backstage’u.