Blog

Design Your Wedding / Lifestyle  / MAŁE WESELA OKIEM DESIGN YOUR WEDDING
Małe wesela_ Design Your Wedding

MAŁE WESELA OKIEM DESIGN YOUR WEDDING

Wesela na ponad 250 osób są bardzo imponujące! Począwszy od wyboru sali, dekoracji i oczywiście liczby gości. Ale też mocno stresujące (spróbujcie same, bez pomocy konsultantki ślubnej podjąć się takiego zadania) i nierzadko… drogie. W dzisiejszym wpisie pokażę Wam, że małe wesela są równie piękne co te na wielką skalę, a ich największą zaletą jest intymność właśnie. 

***

Zamiast wstępu: Podstawowe założenie tego wpisu było takie, że najpierw będę rozczulać się nad małymi uroczystościami, a potem zasypię Was szeregiem inspiracji. Plan był doskonały, lecz w chwili, gdy już rozpoczęłam pisanie, stwierdziłam, że właściwie to warto też dodać co nieco o samym planowaniu – wiecie budżet i te sprawy. Ostatecznie wyszło, jak zawsze także brawo Nikoletto za Twoje gadulstwo!


Otrzymując zaproszenia na śluby swoich przyjaciół, znajomych czy rodziny często muszę mierzyć się z pospiesznym zdaniem: „to będzie małe wesele, wiesz takie na 40 osób, nie stać nas na większe” lub „niestety nie możemy zaprosić Cię na wesele, wiesz… kwestie finansowe ALE ucieszymy się, gdy pojawisz się na ceremonii”. W tym momencie mam ochotę krzyknąć wielkie STOP! To nie o liczbę gości się rozchodzi! Każda para przed podjęciem jakichkolwiek działań organizacyjnych musi ustalić swój budżet i to tylko jej sprawa, jaki on będzie. Duży? Mały? To nie ma znaczenia. Egoistycznie dodam, że my jako goście również musimy mierzyć się z kosztami, więc jeśli na 5 wesel w danym miesiącu zostaniemy zaproszeni TYLKO na 3 to naprawdę nic się nie stanie. Zdecydowanie wolę otrzymać mniej zaproszeń niż później odmawiać przyjścia. Smutne, lecz prawdziwe.   


Nie ma nic wstydliwego w tym, że przysięgacie sobie miłość w gronie najbliższych Wam osób.  


W przypadku małych wesel budżet staje się Waszym sprzymierzeńcem (i to nie tylko dlatego, że większość usług jest znacznie tańszych). Dlaczego? Ponieważ możecie pozwolić sobie na dopieszczenie każdego szczegółu! Spójrzmy na taką papeterię… piękne zaproszenia kosztują. W przypadku nakładu w postaci 150 sztuk wzwyż szyfonowa wstążka, lakowa pieczęć czy kaligrafia ma znaczenie. Z bardzo prostej przyczyny – cena usługi wzrasta. A co dzieje się, gdy ograniczycie liczbę zaproszeń do raptem 30 sztuk? Zaczyna się istne szaleństwo! Najczęstsze pytania o projekty indywidualne otrzymuję od Par, które decydują się na zorganizowanie mniejszej uroczystości. Coś w tym jest, nieprawdaż?   

małe wesela_Design Your Wedding_1Skoro o budżecie mowa… 

… to rozmowa o nim powinna być dla Was priorytetowa! Nie będzie małego wesela, jeśli z góry nie ustalicie konkretnej kwoty, jaką będziecie chcieli przeznaczyć. W szale organizacji czy braku czasu może okazać się, że znacznie przekroczycie swoje założenia. Średni koszt jednego gościa to ok. 100-350 zł, przy czym wesele może wynieść Was od 40 tysięcy wzwyż. Warto przeanalizować każdy aspekt, by później nie zdziwić się kwotą widniejącą na wyciągu bankowym. Jednym z podstawowych założeń przyszłych małżonków jest skrócenie listy gości tak by maksymalnie rozszerzyć budżet, dzięki czemu oprócz zaoszczędzonych pieniędzy macie również 'rezerwę’ na nieprzewidziane wydatki, a takie z pewnością się pojawią.   

małe wesela_Design Your Wedding_2Detale, jeszcze raz detale! 

Organizacja wesela nie należy do najłatwiejszych zadań, a to jakiej wielkości będzie planowana uroczystość nie ma znaczenia. Zwracajcie uwagę na szczegóły, nie lekceważcie i nie odkładajcie na ostatnią chwilę zadań, którymi powinniście się zająć. O czy musicie pamiętać? 

  • Opłatach w kościele (msza, organista, dekoracja kościoła) lub Urzędzie Stanu Cywilnego, 
  • Opłatach za przyjęcie weselne (sala weselna, menu, alkohol i inne napoje, tort weselny, itp.)  
  • Opłatach za kwiaty, dekoracje weselne, transport i ewentualne zakwaterowanie, 
  • Opłatach za fotografa, kamerzystę, zespół muzyczny lub DJ’a, 
  • Opłatach za papeterię ślubną, dodatki weselne i/lub stronę internetową, 
  • Opłatach za drobne prezenty dla gości, 
  • Opłatach za dodatkowe atrakcje, w tym m.in. baristów, sztuczne ognie, słodki stół i inne. 

małe wesela_Design Your Wedding_3Pomyśl o profesjonalnym wsparciu 

Konsultantki ślubne mają w zanadrzu mnóstwo pomysłów, dzięki czemu możecie być pewni, że Wasze wesele będzie oryginalne, ale wciąż z zachowaniem smaku i elegancji, a wieloletnie doświadczenie organizacyjne i negocjacyjne pozwoli na zorganizowane wesela na miarę Waszego budżetu bez ryzyka utraty cennego czasu. Warto zawczasu pomyśleć o profesjonalnym wsparciu, zwłaszcza jeśli myśl o planowaniu Was przeraża, pracujecie do późna (i w weekendy) lub mieszkacie za granicą, a zależy Wam na uroczystości w Polsce. Zawód konsultanta ślubnego wykonywanego w naszym rodzimym kraju jest coraz powszechniejszy, dlatego znalezienie odpowiedniej oferty będzie znacznie prostsze niż wiele lat temu. Warto poświęcić minimum czasu – ostatecznie będą to Wasze jedyne poszukiwania – o resztę nie musicie się martwić. 

małe wesela_Design Your Wedding_4Pink Carnation_ Design Your WeddingSkup się na tym, co ważne 

Pozbądź się rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz. Zapewne znane są Wam anegdoty o wszelkich przemianach: „będę fit!”, „stanę się minimalistką” czy wreszcie „zrobię mały ślub!”. (zazwyczaj) Wspólnym mianownikiem tych wszystkich wzniosłych ideałów jest otaczanie się zbędnymi rzeczami, brak działania i konsekwencji.  

Proponuję zrobić dwie listy (naprawdę działa!). Listę Marzeń – na której wypiszecie wszystko to, co przyjdzie Wam do głowy włącznie z lodową rzeźbą przedstawiającą dwa łabędzie. Na liście niech znajdą się zarówno te szalone, jak i praktyczne pomysły. Nie przejmujcie się budżetem – najlepiej w ogóle o nim nie myślcie. Niech poniesie Was fantazja! 

Na drugiej liście – nazwijmy ją Listą Tego Co Ważne – umieścicie wszystko to, co jest istotne. Czym możecie zająć się sami, z czego możecie zrezygnować, co możecie ograniczyć, a co powiększyć. Następnie zróbcie szacunki kosztów i porównajcie je z ogólnie przyjętym budżetem. 

małe wesele_ Design Your Wedding_6

Bella_ Design Your WeddingOdejdź od klasyki… 

…i ustal swój własny, nieformalny styl wesela. Porzuć koronki, satynę, brokaty. Wybierz kolor przewodni i wokół niego skup przygotowania. Zamiast bogato przyozdobionych stołów postaw na minimalizm. Dużą podpowiedzią będzie miejsce uroczystości – romantyczne pałacyki, wyjątkowe restauracje, przytulne domki, zapierające dech w piersiach oranżerie, a nawet plaża! (chociaż z naszą pogodą to różnie bywa…). Wykorzystując to, co już macie możecie niewielkim kosztem zorganizować piękną uroczystość. 

małe wesele_ Design Your Wedding_7Baw się! 

W końcu świętujesz w gronie najbliższych Wam osób.

małe wesele_ Design Your Wedding_8


***

by N.

Fotografie / źródło: Pinterest