Blog

Design Your Wedding / DYW ekologicznie  / Ekologiczne zaproszenia ślubne
Ekologiczne zaproszenia ślubne _ Design Your Wedding

Ekologiczne zaproszenia ślubne

Biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne, jakie dzieją się na świecie, organizacja eco-friendly ślubu nie powinna nikogo dziwić. Jesteśmy za tym wyborem, dlatego tworząc dla Was firmę w 2017 roku od razu wiedzieliśmy, że chcemy produkować ekologiczne zaproszenia ślubne.

Ekologiczne zaproszenia ślubne mają kilka odsłon, a większość wywodzi się z papierów z recyklingu, o czym świadczyć mogą chociażby specjalne certyfikaty. Więcej na ten temat dowiecie się z tego wpisu. Dlaczego ekologiczny papier jest taki ważny? Odpowiedź jest prosta. Rocznie w Polsce organizowanych jest ok. 180 tysięcy ślubów. Załóżmy, że minimalna ilość zapraszanych osób to 120 przy czym samych dodatków weselnych (winietki, numerki, menu, itp.) już jest podwojona ilość. Wystarczy wszystko zsumować, złapać się za głowę i w 2021 roku postanowić, że planowany ślub będzie bardziej eko.

Jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia. Nie wszystkie zaproszenia z ekologicznego papieru są tak naprawdę ekologiczne. Dzieje się tak ze względu na, np. dodatkowe zdobienia w postaci brokatu.

Ekologiczne zaproszenia ślubne – papier pochodzący w 100% z recyklingu

Decydując się na wybór papieru z recyklingu przyczyniamy się do ochrony lasów zmniejszając zapotrzebowanie na drewno, a także walczymy z globalnym ociepleniem redukując emisję gazów cieplarnianych uwalnianych chociażby podczas spalania.

Czy wiesz, że użycie 1 tony makulatury do produkcji papieru zamiast celulozy z drzew, pozwala zaoszczędzić ok. 25 000 litrów wody, ok. 1500 litrów ropy i ok. 4 000 kWh prądu?

Papier, który wykorzystuję dostępny jest w trzech wariantach kolorystycznych: śnieżnobiałym, lekko kremowym i brązowym. Kolor biały uzyskuje się dzięki starannej selekcji makulatury oraz wykorzystaniu nowoczesnych procesów recyklingu, oczyszczania i odbarwiania odbywającego się bez użycia chloru.

Edit: Obecnie na rynku istnieje bardzo dużo odmian papierów ekologicznych, sami zaś w naszej pracowni korzystamy ze specjalnego wzornika papierów, który pokazujemy naszym parom podczas indywidualnych spotkań. Papiery te mogą – aczkolwiek nie muszą – zawierać pozostałości po odpadach, m.in. z produkcji kawy, skór, cytrusów czy innych przetworów.

Papier ekologiczny jest bezwonny i dość charakterystyczny pod względem powierzchni. Z jednej strony może być jedwabiście gładki, z drugiej nieco szorstki, a z jeszcze innej może mieć wyczuwalne inne elementy, jak chociażby papier wykonany z trawy.

Ekologiczne zaproszenia ślubne _ Design Your Wedding (4)

Ekologiczne certyfikaty

Papiery ekologiczne są ekskluzywne! Z resztą, jak zamówicie nasze próbki zaproszeń to od razu poczujecie różnicę.

Osobiście mam straszną awersję do sztucznych, okropnych w dotyku, cienkich papierów, na który drukowane są zaproszenia. Kolory wyglądają koszmarnie, a całość, wygląda jak żywcem wyjęta z punktu ksero. Brrr! Aż mi zimno, gdy o tym pomyślę.

Nasze papiery oprócz tego, że są eko to dostępne są w całym wachlarzu gramatur, począwszy od 80g, a skończywszy na 800g, który nadaje się do techniki letterpress.

Ekologiczne zaproszenia ślubne mogą posiadać jeden z trzech certyfikatów. Najpopularniejszy FSC oraz PEFC oraz Ecolabel.

Nikoletta Design Your Wedding

Ekologiczne zaproszenia ślubne to nie tylko jeden papier

Wręcz nawet i 80 różnych odmian 😉 Nie żartujemy, to prawda. W pokazywanym przez nas ekologicznym wzorniku papierów znajduje się aż 15 producentów. Dużo? Mało? Nie nam to oceniać. Natomiast prawda jest taka, że macie w czym wybierać. Do naszych ulubionych papierów należą zdecydowanie te o 100% bawełnianym wnętrzu, potwierdzonym certyfikatem 100% Coton. Papier bawełniany mieliśmy już w ofercie od innego producenta, przez chwilę był wycofany z produkcji, i ponownie zagościł w Design Your Wedding. Jak powstaje papier bawełniany? Do jego produkcji wykorzystuje się włókna przylegające do nasion bawełny, w efekcie czego uzyskuje się aksamitny w dotyku produkt. W pełni ekologiczny rzecz jasna.

Papier to nie wszystko. Jego ekskluzywność podkreślana jest odpowiednim nasyceniem barw podczas nadruku. Tym samym nasze wzory ręcznie malowane za pomocą akwareli prezentują się jeszcze lepiej!

Papier z pozostałościami po produkcji kawy

W naszym wzorniku znajdują się także specjalne papiery z dodatkiem odpadów organicznych. Będą to m.in. kukurydza, orzechy laskowe, skórki pomarańczy, lawenda i inne, odpady te stanowią aż 40% wnętrza papieru! Papier ten jest wytwarzany z użyciem ECOenergy, oznacza to, że przy jego produkcji został zmniejszony ślad węglowy o 20%. Z resztą co ciekawe, cały proces wytwarzania został objęty patentem europejskim.

Ekologiczne zaproszenia ślubne _ Design Your Wedding (3)

Wspominaliśmy o tym, że niektóre z papierów zawierają w sobie trawę i jest to najprawdziwsza prawda. Papiery te składają się z 30% suszonej na słońcu trawie i 70% makulatury. Papier ten zasługuje na podwójną uwagę, ponieważ:

  • posiada w sobie naturalny składnik;
  • nie stanowi ligningy (kleju dla włókien celulozowych) w przeciwieństwie do drewna.

Brak ligniny jest bardzo istotny, gdyż w przetworzeniu tego papieru zużywa się mniej energii, wody i koniecznych środków chemicznych.

Ekologiczne zaproszenia ślubne _ Design Your Wedding (2)

Eko śluby

Mam nadzieję, że tym wpisem pokazałam Wam, że ekologiczne zaproszenia ślubne mogą być eko nie tylko z nazwy. Nie trzeba się także ograniczać do wysyłania zaproszeń on-line. Zaproszenia te są jak najbardziej wyjątkowe, oryginalne i ekskluzywne. A to, co je wyróżnia to nieustanna dbałość o środowisko, uczciwość i szczerość. Decydując się na wybór tych jednych, jedynych zaproszeń warto zrobić małe rozeznanie na rynku i faktycznie sprawdzić, czy konkretna firma korzysta z ekologicznych rozwiązań.

W Design Your Wedding od początku do końca stawiamy na to, co ekologiczne. Szukamy rozwiązań i ulepszamy naszą ofertę, by to o czym piszemy było prawdą 😉 Tym samym pakujemy zamówienia w kartony z makulatury, ekologiczne bibułki i naklejki. Z kolei zamówienia powyżej 1 500 zł pakowane są w ręcznie szyte, lniane woreczki z wyszywanym logotypem, które następnie można wykorzystać, np. na bieliznę w podróży. Nie inaczej jest w przypadku innych produktów, takich jak kartki okolicznościowe. Kartki dostępne w sklepach stacjonarnych pakujemy w biodegradowalne folijki. Standardowe zamówienia z naszego sklepu otulane są eko bibułkami i sznureczkami, całość zaś zabezpieczona jest kopertą SUMO.

Tym samym udowadniamy, że się da. Pytanie, czy Ty również popłyniesz z nami w ten piękny rejs? 🙂