Blog

Design Your Wedding / DYW od środka  / Projekt indywidualny zaproszeń ślubnych FAQ

Projekt indywidualny zaproszeń ślubnych FAQ

Projekt indywidualny zaproszeń ślubnych i okolicznościowych – na czym polega, dlaczego tyle trwa, jak przebiega współpraca i ile to kosztuje. O tym wszystkim dowiecie się w artykule.

Kiedy tylko zaczyna się wrzesień, a pogoda staje się rześka, do skrzynki mailowej Design Your Wedding zaczynają spływać pytania o zaproszenia ślubne w tym o projekt indywidualny zaproszeń. W naszej ofercie znajdziecie dwa rodzaje zaproszeń – zaproszenia gotowe, czyli stworzone według naszego pomysłu oraz zaproszenia szyte na miarę tzn. odpowiadające Waszym preferencjom. W przypadku tych drugich to Pary Młode decydują o tym, jak finalnie mają wyglądać ich wymarzone zaproszenia ślubne. Dlatego też postanowiłam przybliżyć cały proces, odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania, a także przygotować małą ściągę „Pytań, na które powinniście znać odpowiedź”. A dla tych, którzy wolą jednak postawić na projekt gotowy, przypominam ogólny wpis z harmonogramem działań w przypadku składania zamówienia.

O co chodzi z tym całym „projektowaniem”

Jeżeli zależy Wam na czasie, gotowym rozwiązaniu i jesteście zupełnymi przeciwnikami dogrywania najmniejszych szczegółów – projekt gotowy jest dla Was. Wybieracie wzór, wysyłacie dane oraz listę gości i po kłopocie. Natomiast jeżeli zależy Wam na czymś, co będzie Wasze i niepowtarzalne, lub co przekaże wspólne zainteresowania/hobby to projekt indywidualny zaproszeń ślubnych jest właśnie dla Was!

Tym oto sposobem, jeśli lubicie podróżować, chcecie mieć 1:1 przeniesiony wizerunek tortu ślubnego lub miejsca, w którym powiecie sobie TAK – piszecie do nas, a my spełniamy Waszą wizję. Może być też tak, że na stronie z zaproszeniami nie znajdziecie żadnego wzoru, który Wam się spodoba – to też jest dobra chwila na to, by stworzyć „coś swojego”.

90% projektów powstaje na bazie ilustracji malowanych ręcznie. Pozostałe 10% to technika digital painting (czyli robiona w przy pomocy programów graficznych) lub projektowanie graficzne – najczęściej są to zaproszenia przygotowane pod hot-stamping gdzie rolę odgrywa minimalizm i brak rysunków. O technikach druku zaproszeń ślubnych pisałam w tym wpisie.

Moją ulubioną i zarazem najczęściej wybieraną przez Pary Młode opcją, są projekty na bazie ilustracji, co mnie bardzo cieszy! Dokładny proces powstawania ilustracji wyjaśniam w tym wpisie, a skrótową wersję znajdziecie poniżej:

 • Najpierw obmyślamy wspólną koncepcję, zbieramy inspiracje;
 • Ustalamy szczegóły dot. finalnych elementów mających znaleźć się na zaproszeniu i ewentualnie dodatkowych kartach;
 • Wycena projektu indywidualnego;
 • Po akceptacji następuje szkic, następnie po kolejnej akceptacji nałożenie koloru, by ostatecznie zająć się kompozycją;
 • Wprowadzanie poprawek i kierowanie do druku.

W ramach projektu indywidualnego na poziomie kolorów i kompozycji dopuszczalne są 2 poprawki w cenie projektu. Każda kolejna wyceniana jest indywidualnie. I tu następuje bardzo ważna kwestia – nie wszystko można poprawić. Jak już wspomniałam projekty powstają ręcznie, tzn. projektant = ilustrator maluje dane wzory.

Czas dogoni nas

Wiedząc, jak wygląda proces nasuwa się pytanie: ile trwa projektowanie zaproszeń. Odpowiedź jest prosta: to zależy. Od wielu czynników, m.in. skomplikowania projektu, ilości nanoszonych poprawek. Czas oczekiwania w skrócie:

 • Wypełnienie formularza i oczekiwanie na odpowiedź z wyceną: 1-3 dni roboczych;
 • Proces projektowania: do 30 dni roboczych + czas przeznaczony na poprawki;
 • Nanoszenie poprawek: 3-7 dni roboczych;

W tak zwanym międzyczasie dosyłacie nam finalną treść zaproszenia oraz kompletną listę nazwisk, potrzebną do wykonania cyfrowej personalizacji lub kaligrafii.

 • Po otrzymaniu finalnej wyceny realizacji (projekt składa się na dwie wyceny – wycenę za projekt i wycenę za realizację) ->
 • W przeciągu 15 dni roboczych odbywa się przygotowanie plików do druku, zlecenie druku, skład zamówienia, ewentualne zdobienia. W niektórych przypadkach możemy skrócić czas oczekiwania do 7 dni roboczych. Tryb ekspress wiąże się z dodatkową opłatą wynoszącą 80% całości kwoty zamówienia.

Czas realizacji zamówienia, tj. przygotowywanie plików do druku rozpoczyna się w momencie zaakceptowania projektu i finalnych poprawek. Oznacza to, że przewidywany termin dostarczenia zaproszeń może się opóźnić. Tym samym jeśli finalne zaproszenia miały być początkowo gotowe na 18 września 2022, a poprawki trwały do 10 września 2022, to zlecenie może opóźnić się o 2 tygodnie.

Zlecenie druku, druk, skład, zdobienia w postaci złoceń, kaligrafii, kopert ręcznie składanych – te wszystkie elementy potrzebują czasu na wyprodukowanie.

Uwaga! Nie projektujemy wzorów do samodzielnego wydruku lub do wykorzystania cyfrowego. Zamówienie projektu indywidualnego wiąże się z realizacją wydruku poprzez Design Your Wedding.

Projekt indywidualny zaproszeń ślubnych FAQ / Design Your Wedding

Projekt indywidualny zaproszeń – wycena

Projekty indywidualne, w przeciwieństwie do projektów gotowych, są o tyle „trudne”, że nie sposób jest z góry przewidzieć, jaki będzie finalny koszt za tzw. całość. Możemy podać jedynie widełki cenowe, które zależą od wielu czynników. Przede wszystkim wycenę dzielimy na dwa etapy, a są nimi:

 • Stworzenie projektu indywidualnego;
 • Finalny wydruk i skład zamówienia.

Koszt stworzenia projektu indywidualnego wynosi od 800 zł brutto (z zastrzeżeniem, że kwota ta może się zwiększyć). W ramach podanej wyceny wykonujemy ustalone w formularzu elementy, a więc będzie to główny projekt zaproszenia (tzw. elementy stałe) oraz  projekty wkładek, m.in. rebusów ślubnych czy RSVP (potwierdzeń przybycia). Do tego może dojść projekt mapki dojazdu lub inne dodatkowe ilustracje, nie występujce w głównym projekcie.

Przykład: zamawiacie wykonanie projektu graficznego z przedstawieniem Waszego miejsca wesela. Do tego zależy Wam na wkładkach z RSVP (potwierdzenie przybycia), rebusem i informacjami o noclegach. Koszt to 800,00 zł brutto ale jednocześnie chcielibyście, by np. zaproszenia zostały otulone kalką, a na kalce zaś miałby zostać przedstawiony motyw florystyczny, Lub chcielibyście dodatkoe karteczki, na których pojawiłaby się ilustracja przedtstawiająca miejsce zaręczyn, kościół itp. W obu przypadkach i każdym innym koszt dodatkowej ilustracji wynosi 350,00 zł brutto.

Opłata za projekt indywidualny zaproszeń pobierana jest na początku współpracy, tj. po wypełnieniu formularza i wysłania go do nas, a także akceptacji wyceny. Wpłatę za projekt należy uiścić w przeciągu 7 dni roboczych, po upływie tego czasu nie gwarantujemy terminu wykonania, rezerwacji miejsca w kolejce lub wykonania zaproszeń na czas. Miejscie to na uwadze.

Co w przypadku, gdy opłacicie projekt, jednakże na poziomie projektu wprowadzicie więcej niż 2 poprawki? Jak już pisałam wyżej 2 poprawki projektu wliczają się w cenę, kolejne zaś podlegają dodatkowej opłacie. Koszt poprawki zależy od jej rodzaju. Inaczej będzie wynosiła dopłata za zmianę koloru, a inaczej dopłata za domalowanie elementu. Tym samym cena może wynosić od 150 zł do nawet 500 zł. Opłata ta doliczana jest na podstawie przesłanej faktury VAT.

Ważne! Jeżeli wprowadzicie płatne poprawki, lecz zdecydujecie się wrócić do pierwotnego projektu, koszt poprawek nie będzie zwracany.

Wycena finalnego wyglądu zaproszeń

Projekt indywidualny zaproszeń został opłacony, a także wykonany i zaakceptowany. Teraz czas na kolejne elementy układanki czyli wycena realizacji, na którą wpływ ma:

 • Rodzaj, gramatura, faktura papieru;
 • Format zaproszenia – otwierane, jednostronne, dwustronne;
 • Dodatkowe elementy w postaci wkładek – rebusów, RSVP, informacji, itp.;
 • Dodatkowe elementy w postaci wstążek, odbić lakowych, ręcznie składanych kopert, kaligrafii, ręcznych złoceń i innych.

Ogólne ceny zaproszeń są jawne i dostępne przy każdym modelu zaproszeń. Wiecie czego możecie się spodziewać, dlatego nie ma niespodzianek. My też na poziomie zebrania od Was inspiracji staramy się z góry odpowiedzieć, czy dany pomysł da się zrealizować, a także jakie mogą być przewidywane ceny.

Ceny zależą także od nakładu zaproszeń

Minimalny nakład zamówienia zaproszeń ślubnych przez stronę Design Your Wedding wynosi od 20 zaproszeń, a w niektórych przypadkach od 35 sztuk lub nawet 50 sztuk. Wszystko zależy od rodzaju projektu. Skąd takie wahania? Zależy nam na jakości oferowanych produktów, dlatego ich wydruk zlecamy zewnętrznym drukarniom, które mają wymogi odnośnie nakładów.

To, jaka jest w końcu cena za projekt indywidualny zaproszeń?

Po zsumowaniu wszystkich ustaleń, a także ilości przedstawiamy 3 propozycje cenowe do wyboru, od wersji podstawowej do tej najbardziej premium. Wybieracie jedną z nich, opłacacie zamówienie, a po zaksięgowaniu środków na koncie, przystępujemy do realizacji. Realizacja zgodnie z tym, co było opisywane wyżej wynosi 15 dni roboczych. Jeżeli termin ten miałby się z jakiś powodów wydłużyć, niezwłocznie informujemy o tym klientów z wyprzedzeniem. Do czasu realizacji należy doliczyć dodatkowo czas dostarczenia przesyłki przez kuriera, tj. 1-2 dni robocze.

Projekt indywidualny zaproszeń ślubnych FAQ / Design Your Wedding

Niezbyt wesołe wieści

Co w przypadku, gdy zamówiłam projekt, opłaciłam go ale pomimo wprowadzenia poprawek wciąż mi nie odpowiada? Takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko i są stresujące dla obu stron. Dla Par Młodych i dla nas, jako wykonawców. Na naszym firmowym Instagramie, a także na blogu przedstawiamy rzeczywiste (wykonane przez nas) projekty, w które wkładamy mnóstwo serca i zaangażowania.

Współpracujemy z kilkoma ilustratorkami, specjalizującymi się w konkretnych technikach. Wybierając dla Was artystkę, kierujemy się preferencjami projektu, który ma powstać. Wszystko jest jawne i czytelne. Natomiast może zdarzyć się tak, że po wykonaniu przez nas projektu, wprowadzeniu kilku poprawek, w tym m.in. związanych z kompozycją – wizualizacja zaproszeń wciąż nie będzie Wam odpowiadać. W takiej sytuacji macie prawo zrezygnować z dalszej współpracy.

Prawo odstąpienia od umowy mamy również my, jeżeli zrobimy wszystko, co w naszej mocy i nie będziemy widzieć dalszego wyjścia z sytuacji. W obu przypadkach koszt za projekt, a także za płatne poprawki nie zostanie zwrócony. O postępowaniu reklamacyjnym możecie przeczytać w naszym Regulaminie.

Projekt indywidualny zaproszeń ślubnych – formularz do pobrania

Na koniec zostawiam Wam grafikę dotyczącą tego kiedy zamawiać zaproszenia ślubne, a także formularz do pobrania. W formularzu znajdziecie podstawowe pytania, a także miejsce na uzupełnienie danych. Odpowiedzi umożliwią nam przygotowanie dla Was wyceny projektu indywidualnego.

I na koniec – cieszę się, że trafiłaś na ten wpis! Mam nadzieję, że wspólnie stworzymy coś wyjątkowego! A jeśli masz pytania lub wątpliwości to pamiętaj, że:

 • Zawsze możesz zamówić próbki zaproszeń;
 • Uwielbiam spotykać się z Wami na kawie, plotkować, doradzać i rozwiewać wątpliwości! Jeśli mieszkasz w Warszawie lub jesteś z okolic, napisz do mnie – umówimy spotkanie.

kiedy zamawiać zaproszenia ślubne Design Your Wedding