Blog

Design Your Wedding / Poradnik  / Rola mamy w dniu ślubu. Lista zadań to do
Rola mamy w dniu ślubu. Lista zadań to do

Rola mamy w dniu ślubu. Lista zadań to do

Rola mamy w dniu ślubu córki czy syna jest niezwykle ważna i nie warto jej bagatelizować. Wręcz w Design Your Wedding jesteśmy za tym, by dopuścić nasze kochane mamy do wspólnego planowania uroczystości. Niezależnie od tego czy Wasze mamy wolą grać pierwsze skrzypce czy zajmować miejsce w drugim rzędzie, lista zadań to do, czy inaczej mówiąc obowiązków może Wam się przydać. 

Na wstępie chciałabym zaznaczyć, że wpis odnosi się do pozytywnych relacji na polu rodzic-„dziecko”. Zdaję sobie sprawę, że nie w każdej rodzinie bywa kolorowo. Z wielu przyczyn, również i tych charakterologicznych mamy nie angażują się w planowanie lub angażują się zbyt mocno. Czasem bywa też tak, że rodzice nie mogą lub nie chcą uczestniczyć w ślubie swoich dzieci.

Wpis ten ma na celu usystematyzować pewne działania i pokazać, że planowanie z mamą może być fajnie i zdecydowanie pomocne. Zwłaszcza jeśli nie macie na pokładzie wedding plannera gotowego do działania, o każdej porze dnia i nocy. Potraktujcie naszą listę zadań i obowiązków, jako pewnego rodzaju drogowskaz.

***

Powiedzmy sobie wprost: dużo łatwiej jest planować, gdy obok znajduje się bliska osoba. Zwłaszcza taka, która nie jeden ślub w swoim życiu przeżyła dokładając do tego własny. Mowa oczywiście o mamie, która zawsze będzie służyć dobrą radą i uzasadnioną krytyką. To z nią tworzenie listy gości stanie się banalnie proste, w końcu nikt inny nie zna tak dobrze rodziny i… nazwisk. Zalet jest sporo ale co z wadami? Tu moje drogie wszystko zależy od stopnia komunikacji. Wierzymy, że mimo frustracji, stresu i czasem ostrej wymiany zdań, razem z mamą dojdziecie do porozumienia.

Droga Mamo: obecnie śluby wyglądają zupełnie inaczej niż te organizowane 20 lat temu. Jeżeli córka nie chce mieć podwiązki, jej marzeniem jest ślub humanistyczny w lesie, a poprawiny uważa za niepotrzebne – pozwól jej na to. Droga Córko: spójrz na te wszystkie sytuacje, w których mama miała rację. Czasem warto zrobić krok w tył, schować ekscytację do kieszeni (tak, wiemy, będzie trudno) i raz jeszcze spróbować podjąć decyzję. Może faktycznie warto z czegoś zrezygnować albo ponownie przejechać się po salach weselnych w okolicy?

Wsparcie podczas zakupów

Zazwyczaj matki towarzyszą córkom w poszukiwaniach wymarzonej sukni ślubnej. Dzielą się radością, czasem smutkiem i rozczarowaniem. Jeśli jesteś gotowa na szczere opinie, a nie jedynie bezwiedne przytakiwanie to obecność mamy jest wręcz obowiązkowa. To właśnie ona powie, który model sukni będzie najlepiej dopasowany do Twojej figury. Notabene jeśli nigdy wcześniej nie byłaś w salonie sukien ślubnych i nie wiesz, jakie są „procedury” to możesz liczyć na to, że mama przypomni Ci o najważniejszych elementach czyli: docelowym biustonoszu oraz butach z konkretnym już obcasem. Ponadto jeśli zajdzie taka potrzeba to możesz liczyć także na usługi fryzjerskie – w końcu mama posiadająca wieloletnie doświadczenie, z łatwością przygotuje szybkie upięcie.

Mierząc suknię ślubną wszystko ma tak naprawdę znaczenie. Oczywiście nie zachęcamy do tego, by suknie przymierzać w pełnym makijażu, lecz delikatne rozświetlenie buzi, czy podkreślenie oka może zdziałać cuda. Jeśli do tego dodasz prowizoryczne upięcie to podjęcie ostatecznej decyzji będzie znacznie prostsze.

Interwencje z klasą

Broń Boże, by ktoś musiał wkraczać i interweniować ale jeśli zajdzie taka potrzeba to zapewne Twoja mama zgłosi się na ochotnika. Podczas, gdy większość nieporozumień powinna być rozstrzygana wśród zaangażowanych osób – w końcu wszyscy jesteśmy dorośli – to czasem pewne sprawy mogą wyjść spod kontroli. I wtedy wkracza MAMA, która ze spokojem i z zimną krwią zapobiega problemom. Jesteśmy pewni, że nim się obejrzysz wszystko wróci do normy.

Dbanie o tradycje i znajdowanie pamiątek rodzinnych

Jeśli oboje z partnerem planujecie tradycyjny ślub z uwzględnieniem religijnych uroczystości to obowiązek błogosławieństwa spoczywa na barkach rodziców. Jeżeli zaś chodzi o tradycje to z pewnością mama pomoże znaleźć coś starego lub pożyczonego. Mogą to być zdjęcia członków rodziny, czy znajdująca się od pokoleń, oszałamiająca biżuteria.

rola mamy w dniu ślubu design your wedding

Tworzenie listy gości

I ucinanie jej kiedy trzeba. Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy matki są doskonałym źródłem wiedzy. Podczas, gdy członków rodziny zapamiętałaś, jako ciocia Gosia czy wujek Stasiu to właśnie mama wie, jakie są… nazwiska większości tych osób. Ponadto mama z łatwością pomoże Ci skrócić listę, jeśli Wasz budżet po prostu nie przyjmuje już żadnych nadprogramowych osób. Ah i najważniejsze! Największą zmorą Par jest odmiana nazwisk – także i na tym polu warto poradzić się eksperta przez duże M.

O tym, jak bezboleśnie skrócić listę gości przeczytacie w tym wpisie –> KLIK.

Wybieranie zaproszeń

Z tym punktem sami możemy się delikatnie kłócić, gdyż większość Par Młodych samodzielnie podejmuje decyzję o tym, jakie zaproszenia wybrać. Mimo wszystko jednak warto zasięgnąć jeszcze jednej opinii. Zaplanuj wspólne wizyty na alternatywnych targach ślubnych gdzie poznacie wielu usługodawców. Podczas, gdy Ty z radością wskoczysz do różowej krainy, wstążkami i papierem płynącej, Twoja mama będzie zadawać trafne pytania i robić rozeznanie cenowe. Czasami warto nabrać dystansu.

Wzory zaproszeń ślubnych znajdziecie na dedykowanej stronie, o tutaj –> KLIK.

Z kolei zaś więcej inspiracji, pogadanek czy kulis naszej pracy umieszczamy na Instagramie. Jeśli jeszcze nas nie obserwujesz, czas nadrobić zaległości –> KLIK.

Umowy, umowy, jeszcze raz umowy

Zamiast płakać nad rozlanym mlekiem warto poprosić mamę o towarzyszenie podczas odwiedzin sal weselnych. Wiadomym jest, że nie na każdym etapie poszukiwań musi być obecna matka. Jednakże jak już zawęzicie swoją listę do top 3 miejsc, warto pozwolić jej na wkroczenie do akcji. Mamy negocjują, sprawdzają, pytają, nie podejmują pochopnych decyzji. Ich pomoc, zwłaszcza w przeanalizowaniu umów jest na wagę złota.

Prawdziwa gospodyni

Od momentu przyjazdu gości, aż do zakończenia ceremonii, matka panny młodej jest oficjalną gospodynią, która sprawia, że każdy gość jest mile widziany. A jeśli Wasze rodziny jeszcze nie zdążyły się poznać to zaręczyny są doskonałym pretekstem do chociażby wspólnego grilla. Pierwszą stroną wychodzącą z propozycją spotkania jest rodzina przyszłej panny młodej.

Pomoc w ubieraniu się w dniu wesela

Pomaganie pannie młodej w ubieraniu się i zakładaniu welonu, jest zawsze pełną łez tradycją.

rola mamy w dniu ślubu Design Your Wedding

Zimna krew

Mama potrafi uratować nawet najgorszy dzień. To ona będzie pamiętać o tym, żebyś zabrała dokumenty z domu. To ona będzie miała przy sobie zestaw pierwszej pomocy (igła, nici, tampony, pomadka, dezodorant). Wreszcie to ona ugasi każdy pożar.

Rozgrzanie parkietu

Pierwszy taniec już za Wami, ogromny stres minął, czas na zabawę! Także rodziców, którzy jako drudzy wkraczają na parkiet i błyszczą. Jeśli Twoi rodzice należą do tych imprezowych to nie musicie bać się o pusty parkiet. Zawsze będą zachęcać gości do wspólnej zabawy.

Zapewnienie miłości

Jasne, drobne spięcia czy spory w trakcie planowania wesela są nieuniknione. Lecz pamiętaj, że mama stojąca u Twego boku zawsze pomoże i wspomoże dobrą radą czy ciepłym słowem. Podczas, gdy Ty będziesz latać w chmurach, mama będzie pewnego rodzaju couchem i realistą. Pamiętaj, że matka może i nie zawsze wie najlepiej, ale zawsze będzie miała na uwadze Twoje dobro i szczęście.

Rola mamy w dniu ślubu Design Your Wedding